Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany fałszywy wnuczek

Data publikacji 21.02.2010

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie i Ełku zatrzymali 38-letniego mieszkańca Łodzi, który działając metodą "na wnuczka", wyłudzał od starszych osób znaczne kwoty pieniędzy. Decyzją sądu podejrzany został już aresztowany na 3 miesiące. 38-latek był już wielokrotnie karany za podobne przestępstwa, odbywał też karę pozbawienia wolności. Teraz grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

Od grudnia ubiegłego roku policjanci z Ełku odnotowali kilka przestępstw, polegających na wyłudzeniach pieniędzy metodą "na wnuczka". Za każdym razem sprawca działał podobnie, a na swoje ofiary wybierał osoby zamieszkujące samotnie. W trakcie rozmowy telefonicznej podawał się za członka rodziny i zwracał się z prośbą o pilną pożyczkę. Jedna z pokrzywdzonych straciła w ten sposób 15 tysięcy złotych.

Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Ełku przez cały czas analizowali sposób działania sprawcy. Funkcjonariusze nawiązali kontakt z policjantami w całym kraju w celu kojarzenia podobnych przestępstw i typowaniu potencjalnych sprawców. W ubiegłym tygodniu policjanci zapukali do drzwi 38-letniego mieszkańca Łodzi. Mężczyzna był zaskoczony, nie spodziewał się wizyty kryminalnych w swoim mieszkaniu.

Policjanci cały czas ustalają wspólników 38-latka i sprawdzają ile oszustw ma na swoim koncie. Śledczy na podstawie zebranych materiałów już wiedzą, że w powiecie ełckim mężczyzna ten wyłudził 15 tysięcy złotych, a także próbował oszukać trzy inne osoby na blisko 30 tysięcy złotych. Ponadto 38-latek był wielokrotnie karany za podobne przestępstwa, odbywał też karę pozbawienia wolności. Policjanci ustalili też, że podejrzany dokonywał oszustw w czasie warunkowego zwolnienia z zakładu karnego.

W piątek decyzją sądu 38-latek został aresztowany na 3 miesiące. Teraz grozi mu nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci już zapowiadają kontynuację zatrzymań kolejnych podejrzanych "wnuczków”.

(Źródło: KWP Olsztyn)

Powrót na górę strony