Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przerabiał broń pneumatyczną na palną

Data publikacji 01.03.2010

Krośnieńscy policjanci zabezpieczyli 6 kompletnych karabinków z celownikami optycznymi, elementy do ich produkcji oraz ponad 1300 sztuk amunicji. Broń wytwarzana była domowym sposobem z ogólnie dostępnych, popularnych wiatrówek i później sprzedawana na bazarach. Do tej pory zarzuty popełnienia przestępstw usłyszeli trzej, zamieszani w ten proceder mężczyźni. Sprawa jest rozwojowa.

W minioną środę, 24 lutego br. ok. godz. 21, policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Krośnie do rutynowej kontroli dostawczego peugeota. Podczas dalszych czynności funkcjonariusze ujawnili w samochodzie 3 karabiny wyposażone w tłumiki i lunety, których wygląd nasuwał uzasadnione przypuszczenie, że jest to samodzielnie wykonana broń palna. W tej sytuacji jadący peugeotem mieszkańcy Jasła, 36-letni kierowca i 20-letnia pasażerka zostali zatrzymani.

Po zasięgnięciu opinii specjalisty okazało się, że zabezpieczone karabinki są w świetle obowiązujących przepisów bronią palną i zostały wytworzone z dostępnych bez zezwolenia wiatrówek. W ciągu następnych kilku dni policjanci ustalili, że zajmował się tym 70-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego. W swoim miejscu zamieszkania mężczyzna dorabiał komory zamkowe, urządzenia spustowe i pozostałe elementy karabinków, przystosowując je do strzelania z amunicji o kalibrze 5,6 mm. Dla ułatwienia celowania, do karabinków dodawał również lunety. W domowym warsztacie 70-latka policjanci zabezpieczyli 2 kompletne lufy z zamkami i mechanizmami spustowymi oraz szereg półfabrykatów do produkcji kolejnych egzemplarzy broni.

Policjanci ustalili również, że karabinki sprzedawał zajmujący się handlem obwoźnym 32-letni obywatel Ukrainy, który od kilku lat legalnie zamieszkiwał na terenie gminy Jedlicze. W jego domu zabezpieczono przeznaczone na sprzedaż kolejne 3 kompletne egzemplarze broni oraz ponad 1300 sztuk amunicji o kalibrze 5,6 mm. Mężczyzna przyznał, że od kilku miesięcy handlował nimi na bazarach w różnych miejscowościach województwa podkarpackiego. W domu 32-latka znaleziono również niewielką ilość narkotyków.

Wszystkim trzem mężczyznom grożą bardzo surowe kary, 36-letni mieszkaniec Jasła odpowie za posiadanie bez zezwolenia broni palnej i kilku sztuk znalezionej w jego mieszkaniu amunicji, 70-latek za wyrabianie i handel bez zezwolenia bronią palną, a 32-latek za posiadanie i handel bez zezwolenia bronią palną i amunicją oraz posiadanie narkotyków. Pierwszemu z podejrzanych grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, dwóm pozostałym od roku do lat 10. Zatrzymana kobieta najprawdopodobniej wystąpi w dalszym procesie w charakterze świadka.

Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, treść zarzutów może jeszcze ulec zmienia, a lista podejrzanych znacznie się wydłużyć. Policjanci sprawdzają również, czy zabezpieczona broń nie była użyta do celów przestępczych oraz kto kupował wytworzone wcześniej karabinki. Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania Policja i Prokuratura Rejonowa w Krośnie wnioskują do sądu o tymczasowe aresztowanie 70-latka i 32-latka.

(źródło: KWP w Rzeszowie)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja