Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano zabytkowe przedmioty oferowane do sprzedaży w sieci

Data publikacji 02.03.2010

Dolnośląscy policjanci odzyskali zabytkowe przedmioty, które oferowane były do sprzedaży na jednym z portali aukcyjnych. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. średniowieczne groty, pochodzące ze strzał od kuszy, bagnety (sztylety, kordy), kule od muszkietów, monety, niemieckie, guziki i klamry. Część z nich była już przygotowana do sprzedaży wysyłkowej. Wygląd zabezpieczonego mienia wskazuje na to, że może ono pochodzić z nielegalnych wykopalisk, czy też miejsc spoczynku zmarłych. Do wyjaśnienia okoliczności tej sprawy policjanci zatrzymali 29-letniego mężczyznę.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, zajmujący się zwalczaniem przestępczości w zakresie dóbr kultury, wspierani przez funkcjonariuszy z Dzierżoniowa, ustalili, że na jednym z portali aukcyjnych oferowane są do sprzedaży zabytkowe przedmioty, pochodzące prawdopodobnie z nielegalnych wykopalisk. Prowadząc czynności w tej sprawie, policjanci ustalili sprzedającego. Okazał się nim 29 - letni mieszkaniec Dzierżoniowa.

W różnych miejscach jego mieszkania funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli m.in. kilkanaście średniowiecznych grotów, pochodzących ze strzał od kuszy, kilkanaście bagnetów (sztyletów, kordów) oraz kule od muszkietów, monety, niemieckie guziki i klamry. Wygląd tych przedmiotów wskazuje na to, że mogą one pochodzić z nielegalnych wykopalisk, czy też miejsc spoczynku zmarłych. Część z nich była już przygotowana do sprzedaży wysyłkowej, po jednej z zakończonych aukcji. W mieszkaniu 29-latka funkcjonariusze zabezpieczyli również urządzenie służące do wykrywania metali.

Mężczyzna po wykonaniu czynności z jego udziałem został zwolniony. Policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy.

Przypomnijmy, że w świetle ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz kodeksu karnego, nielegalne jest prowadzenie prac wykopaliskowych bez pozwolenia właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub prowadzenie ich wbrew warunkom pozwolenia, także przy użyciu urządzenia do wykrywania metali lub innych urządzeń umożliwiających poszukiwanie zabytków.

Nielegalne jest także zabieranie ze sobą w celu przywłaszczenia, pozyskanych przedmiotów zabytkowych, które w myśl przepisów prawa są własnością Skarbu Państwa oraz handel nimi. Dotyczy to także wykopów lub pozyskiwania przedmiotów w miejscu spoczynku zmarłych.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony