Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci udaremnili przestępczą działalność

Data publikacji 04.03.2010

Nastolatek z Torunia okradał osoby korzystające z internetowych portali aukcyjnych. Policjanci zareagowali od razu, gdy tylko otrzymali sygnał o młodocianym oszuście. Teraz chłopakowi może grozić zarzut za popełnienie około 300 przestępstw i do 8 lat więzienia.

Toruńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej namierzyli w sieci 17-latka, który myślał, że znalazł sposób na łatwy zarobek. Chłopak rozpoczął swoją nielegalną działalność na początku zeszłego roku (miał wtedy 16 l.).

Podając się za konkretnego licytującego na internetowej aukcji prosił e-mailem sprzedawcę o przekierowanie przesyłki na konkretny adres poczty w Toruniu. Paczkę odbierał posługując się podrobioną legitymacją szkolną, wydaną  rzekomo przez jedno z toruńskich liceów na zupełnie fikcyjną osobę. Przesyłki przychodziły z całej Polski, a ostatnia z nieodebranych paczek nawet z Chin. W paczkach najczęściej znajdowały się atrakcyjne akcesoria komputerowe, takie jak podzespoły komputerowe, gry, karty graficzne, elektroniczne nośniki pamięci oraz telefony komórkowe. Przesyłki miały wartość od kilku do kilkuset złotych. Chłopak natychmiast po otrzymaniu paczki  sprzedawał jej zawartość lub też wystawiał na jednym z portali aukcyjnych.Nastolatek wpadł, gdy po raz kolejny chciał oszukać tego samego sprzedającego, który skojarzył, że kilka miesięcy temu miał podobną sytuację ze zmianą adresu odbioru przesyłki.
 
Jak ustalili policjanci, młodociany oszust tą metodą mógł oszukać co najmniej 100 osób. Dodatkowo przy przeszukaniu domu chłopaka policjanci znaleźli pirackie oprogramowania i płyty. Teraz chłopakowi grozi zarzut za popełnienie około 300 przestępstw. Kodeks karny przewiduje  dla oszustów do 8 lat więzienia.
 
(źródło: KWP Bydgoszcz)

 

Powrót na górę strony