Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Włamywali się na konta aukcyjne

Data publikacji 05.03.2010

Policjanci dotarli do czterech młodych mężczyzn, którzy włamywali się i przejmowali konta na internetowych portalach aukcyjnych. Funkcjonariusze wyjaśniają zakres ich nielegalnej działalności.

Policjanci z „patrolu internetowego” Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, otrzymali sygnał o włamaniach na konta portali aukcyjnych. Informacja wskazywała, że sprawca lub sprawcy mogą pochodzić spod Białegostoku.

W jednej z miejscowości w gminie Zabłudów funkcjonariusze weszli do kilku domów. Tam zastali czterech młodych mężczyzn w wieku od 17 do 21 lat. Według wstępnych policyjnych ustaleń to najprawdopodobniej oni nielegalnie działali w sieci. Obchodzili zabezpieczenia i przejmowali konta portali służących do internetowych zakupów. Hakerzy niekiedy zmieniali hasła do logowania, blokując jednocześnie dostęp do nich prawowitym właścicielom. Później wprowadzali inne dane oraz numery swoich kont bankowych. Niczego nieświadomi klienci wysyłali oferentom pieniądze w przeświadczeniu, że płacą za zamówiony towar. Pieniądze jednak wpływały na konta oszustów, a zakupy nie były wysyłane.

W mieszkaniach podejrzanych policjanci zabezpieczyli komputery, nośniki pamięci i dokumenty. Według wstępnych ustaleń sprawcy mogli działać od około 8 miesięcy. W tym okresie włamali się do co najmniej 20 kont użytkowników z różnych części kraju. Liczba pokrzywdzonych może być jednak większa. Prowadzący sprawę policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku wyjaśniają przede wszystkim sposób w jaki młodzi ludzie włamywali się na konta, a także ile osób mogli w ten sposób oszukać.

Cała czwórka za swoją nielegalną działalność odpowie przed sądem. Za „oszustwo komputerowe” zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Białymstoku)
 

Powrót na górę strony