Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bilans derbów Łodzi

Data publikacji 08.03.2010

Stadionowi chuligani po raz kolejny nie uszanowali sportowego ducha rozgrywek. Zakłócenia porządku publicznego i chuligańskie wybryki dały się mocno we znaki łodzianom. Tylko dzięki zdecydowanej interwencji Policji nie doszło do "regularnej bitwy" pomiędzy kibicami obu zwaśnionych klubów. Zatrzymano 5 pseudokibiców, a po analizie nagrań z kamer i monitoringu z pewnością kolejni chuligani staną przez obliczem prawa.

7 marca o godzinie 20:15 organizatorzy zaplanowali rozpoczęcie derbowego meczu między dwoma łódzkimi drużynami ŁKS-em a Widzewem Łódź. Kibice łódzkiego Widzewa nie mogli uczestniczyć jednak we wspomnianym spotkaniu. Polski Związek Piłki Nożnej nałożył bowiem na sympatyków Widzewa zakaz uczestniczenia w wyjazdowych spotkaniach ich drużyny. Widzewscy kibice pomimo nałożonego zakazu zebrali się jednak u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza, a następnie półtora tysięczna grupa ruszyła pod stadion ŁKS-u. Wówczas kibice klubu z Al. Unii ruszyli im naprzeciw. Policjanci z Oddziału Prewencji musieli wówczas po raz pierwszy reagować, aby nie dopuścić do spotkania się dwóch antagonistycznych grup. Oddzielili stojących naprzeciw siebie sympatyków obu klubów. Agresywny tłum zaczął rzucać w kierunku mundurowych kamienie i bryły lodu. Dla „ostudzenia” zapału chuliganów użyto armatki wodnej. Takie działanie miało na celu zmuszenie kibiców ŁKS-u do powrotu pod stadion przy Al. Unii. Zdecydowana reakcja stróżów prawa nie dopuściła do bezpośredniej konfrontacji kibiców obu drużyn.

„Widzewiacy” po bezpośrednich rozmowach z policjantami zdecydowali się, że nie będą zakłócać przebiegu spotkania i zaczęli wycofywać się pod swój stadion. Część z nich przeciwstawiając się pozostałym, rozbiegła się jednak po terenie Parku Poniatowskiego. Wówczas po raz kolejny interweniować musieli policjanci. W celu niedopuszczenia do spotkania kibiców z obu klubów odgrodzili ich kordonem. Pseudokibice doprowadzili do zniszczenia kilku radiowozów, naruszyli także nietykalność cielesną interweniujących policjantów. Pod stadionem od strony ulicy Bandurskiego grupa kilkuset sympatyków ŁKS-u obrzuciła policjantów i radiowozy kamieniami, butelkami i bryłami lodu.

Podczas zabezpieczenia zostało zatrzymanych pięciu pseudokibiców z obu drużyn. Są to osoby w wieku od 20 do 37 lat. Policjanci po przeanalizowaniu nagrań z monitoringu zapowiadają kolejne zatrzymania. W bezpośrednich działaniach poszkodowanych zostało jedenastu policjantów. Na szczęście żaden z funkcjonariuszy nie wymagał hospitalizacji. Łódzka policja jest także w trakcie oszacowywania strat jeśli chodzi o sprzęt i radiowozy. Wstępny bilans wskazuje, że pseudokibice uszkodzili dziewięć radiowozów między innymi z ruchu drogowego i prewencji. Szacowane są także straty w mieniu prywatnym. Wiadomo już o zniszczeniach na stacji benzynowej przy ulicy Gdańskiej, podpaleniu pustostanu oraz zniszczeniach w dwóch autobusach specjalnych.

(źródło: KWP w Łodzi)
 

Powrót na górę strony