Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Wydziału PG Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przerwali masowy handel podrabianymi kosmetykami najbardziej znanych światowych firm.

Perfumy trafiały do Polski z Dalekiego Wschodu.

Niespełna 30-letni bezrobotny mieszkaniec Świebodzina znalazł sposób zarabiania na życie. Sprowadzał nielegalnie z Dalekiego Wschodu podrobione perfumy. Transporty przychodziły dość regularnie – dwa razy w miesiącu – małymi ciężarówkami. Przechowywane były w dużym magazynie na terenie Świebodzina. Mężczyzna ten zorganizował sobie sieć dystrybucji detalicznej. Pracowało dla niego kilkanaście osób, które wykorzystywały różne kanały do sprzedaży detalicznej tych podróbek : od sprzedaży w internecie do sprzedaży z torby w okolicach dużych marketów.
Szacuje się, że obrót na tylko jednym z kanałów dystrybucji, tj. przez internet wyniósł ok. 6 mln złotych.

Wielomilionowe straty poniósł Skarb Państwa z tytułu nieodprowadzanych należności celno-podatkowych, ogromne straty poniosły też firmy kosmetyczne, takie jak : Dior, Coco Chanel, Kenzo, Davidoff, Hugo Boss, Armani.
Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gorzowie Wlkp. zabezpieczyli prawie 2 tys. perfum o łącznej wartości ok. 500 tys. zł. Poza tym zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i grzywien majątek sprawców na łączną kwotę ponad 100 tys. złotych.

Sprawcom przedstawiono zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzającej do obrotu towary oznaczone podrobionymi znakami towarowymi. Grozi im za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawcy przyznali się do przestępstwa. W grupie działali od kilku lat, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. Byli to młodzi ludzie, do 30-tego roku życia, bezrobotni lub uczący się. Nie widzieli nic złego w tym, że oszukują setki osób. Zachęcali do kupna perfum, ich niską cenę uzasadniając tym, że perfumy pochodzą z likwidowanych właśnie hurtowni, sklepów lub tym, że mają dostęp do tzw. gratisów, testerów.
Powrót na górę strony