Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niesłusznie oskarżeni policjanci

Data publikacji 23.03.2010

Bezpodstawne zatrzymanie, pozbawienie wolności, spowodowanie obrażeń ciała, a także kradzież 60 zł zarzucił policjantom mieszkaniec powiatu brzeskiego. Funkcjonariusze z BSW KGP ustalili, że przedstawił on prokuratorom fałszywe informacje. Komendant Powiatowy Policji w Brzegu zawiadomił prokuraturę o przestępstwie popełnionym przez 18-latka. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Do zdarzenia doszło w listopadzie 2008 roku w trakcie interwencji policjantów w jednym z lokali w Brzegu. Odbywała się tam impreza, na której doszło do sprzeczki pomiędzy jej uczestnikami.

Jak się okazało w zajściu tym brał udział (wówczas 18-letni) Kamil K. Z relacji świadków wynikało, że to właśnie on zachowywał się najbardziej agresywnie. Uderzył jednego z bawiących się gości w twarz, a innych obrażał słowami wulgarnymi.

Kiedy policjanci dojechali na miejsce interwencji awanturnicy zaczęli uciekać. Funkcjonariusze podjęli pościg. Kamil K. próbował przeskoczyć przez płot, jednak stracił równowagę i spadł z niego. Policjanci zatrzymali chłopaka, informując go o powodach interwencji.

Dla ustalenia przebiegu zdarzenia funkcjonariusze wraz z Kamilem K. wrócili do lokalu. Uderzony w trakcie sprzeczki mężczyzna nie chciał zgłaszać przestępstwa, więc policjanci wypuścili 18-latka. Chłopak tuż po ujęciu przez funkcjonariuszy, nie stwarzał zagrożenia i wykonywał polecenia. Policjanci nie stosowali wobec niego środków przymusu bezpośredniego.

Po zdarzeniu 18-latek złożył w Biurze Spraw Wewnętrznych KGP oraz w Prokuraturze Rejonowej w Namysłowie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez interweniujących policjantów. Oskarżył ich o bezpodstawne zatrzymanie, pozbawienie wolności, spowodowanie obrażeń ciała i kradzież.

Materiał zebrany w śledztwie przez policjantów z BSW i prokuratora nie potwierdził zdarzeń, o których mówił Kamil K. Prokuratura po przesłuchaniu świadków i analizie materiałów umorzyła śledztwo z powodu braku znamion przestępstwa, tym samym oczyszczając dobre imię funkcjonariuszy.

18–latek zaskarżył decyzję prokuratury, lecz sąd utrzymał ją w mocy.

Po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności wydarzeń z listopada 2008 roku Komendant Powiatowy Policji w Brzegu złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przez Kamila K. czynu karalnego, polegającego na powiadomieniu organu ściągania o przestępstwie niepopełnionym. Prokuratura Rejonowa w Brzegu 5 marca br. skierowała do Sądu Rejonowego w Opolu Akt Oskarżenia przeciwko Kamilowi K.

Mężczyźnie grozi teraz kara pozbawienia wolności do lat 2.

(źródło: KWP w Opolu)
 

Powrót na górę strony