Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolskie działania „Prędkość”

Data publikacji 26.03.2010

28 marca, w ostatnią niedzielę miesiąca, odbędą się ogólnopolskie działania policyjne „Prędkość”. Akcja będzie prowadzona na dużą skalę – policja wykorzysta cały sprzęt do pomiaru prędkości, którym dysponują jednostki: ręczne mierniki prędkości, fotorejestratory oraz videorejestratory.

Zima opuściła nas na dobre, wreszcie jeździmy po „czarnych” drogach – śnieg i oblodzenia to na razie przeszłość. Dobre warunki drogowe dopingują wielu kierowców do ryzykownej i szybkiej jazdy, zwłaszcza w weekendy.

Każdego roku, począwszy od kwietnia, na drogach robi się coraz niebezpieczniej. Statystyki mówią same za siebie. W 2009 r. w kwietniu, w stosunku do lutego, liczba wypadków wzrosła o ponad 16%, a zabitych – o 27%, a w lipcu, w porównaniu do lutego, liczba wypadków była większa o 61%, a zabitych – o 81%.

Policja swoją akcją chce uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że gwałtowny wzrost wypadów w okresie wiosenno-letnim wcale nie musi być regułą.

W czasie trwania policyjnych działań kontrole będą prowadzone „kaskadowo”, z częstą zmianą punktów pomiaru, a także dynamicznie, z użyciem videorejestratorów. Przy tak nasilonych sprawdzeniach piraci drogowi nie mogą czuć się bezkarni – tym bardziej, że videorejestratory znajdą się zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych.

Akcja „Prędkość” ma na celu nie tylko karanie kierowców, choć mandatów nie będzie brakować, ale też uświadomienie wszystkim, że kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją takiego czynu, najdotkliwszą jest bowiem wypadek drogowy i tragedia jego uczestników.

W 2009 roku głównymi przyczynami wypadków było:
• niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 10 934 wypadki, zginęło w nich 1438 osób, a 15 907 zostało rannych.
• nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – 8826 wypadków, 445 ofiar śmiertelnych i 12 179 rannych.
• nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu) - 4859 wypadków, 305 ofiar.

Nadmierna prędkość to przyczyna pond 30% wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. W dobrych warunkach atmosferycznych i przy dobrej widoczności jest to przyczyna dominująca. 5977 wypadków z powodu zbyt szybkiej jazdy miało miejsce na prostych odcinkach dróg, a 3537 – na zakrętach.

W grupie młodych kierowców (w wieku od 18 do 24 lat) przyczyną 44,5% wypadków, jakie spowodowali w 2009 roku, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. O powadze sytuacji świadczy tragiczna liczba – ponad 60% zabitych spośród uczestników tych zdarzeń.

O tych smutnych statystykach powinni pamiętać rodzice, którzy dają kluczyki do samochodów swoim dzieciom, często „świeżo upieczonym”, niedoświadczonym kierowcom.

Pamiętajmy : Prędkość zabija !

Opracowano w Biurze Ruchu Drogowego KGP

Powrót na górę strony