Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali kilkadziesiąt osób z całej Polski

Data publikacji 29.03.2010

Obiecywali sprowadzić z Niemiec luksusowe samochody. Znikali po wpłaceniu przez klienta zaliczki. Kilkadziesiąt osób padło ofiarą trzech oszustów zatrzymanych w Legnicy. Grozi im do 8 lat więzienia. Za współsprawstwo odpowie także bezdomny, który udostępnił swoje dane do założenia konta bankowego - to na nie zainteresowani zakupem wpłacali zadatki.

Legniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali internetowych oszustów. Ustalili również metodę ich działania. Sprawcy znaleźli bezdomnego, który odgrywał rolę „słupa”, czyli osoby, która założyła konto bankowe, a kartę bankomatową wraz z pinem przekazała innemu mężczyźnie. Bezdomny otrzymał za to 250 zł. Oszuści logowali się do Internetu z Legnicy i oferowali przywóz z zagranicy samochodów wartości 60-70 tysięcy złotych, przy czym ceny były zaniżone w stosunku do cen giełdowych o około 10 tysięcy złotych. Aby zostać właścicielem takiego samochodu, osoba zainteresowana musiała wpłacić na podane konto bankowe zaliczkę w wysokości 10 procent wartości auta. Po dokonaniu wpłaty kontakt z ogłoszeniodawcą urywał się, a wszelkie próby ustalenia miejsca jego pobytu kończyły się niepowodzeniem.

Funkcjonariuszom ustalili, że sprawcy oszustw mogą przebywać w Legnicy, gdzie wynajmowali mieszkania. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano trzech mężczyzn, mieszkańców województwa lubuskiego. Zatrzymani mają 49, 38 i 32 lata. Podczas nielegalnej działalności w Legnicy udało im się wyłudzić zaliczki od 10 osób na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Policjanci ustalili również, że - wykorzystując tę  samą metodę -  przestępcy działali na wybrzeżu, gdzie ich ofiarami padło ponad 30 osób. Straty pokrzywdzonych to ponad 80 tysięcy złotych.

Zatrzymanych osadzono w policyjnym areszcie. To trzecia tego typu grupa przestępcza rozbita przez legnickich policjantów w ciągu ostatniego roku. Grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Za współsprawstwo odpowie także bezdomny, który udostępnił swoje dane do założenia konta bankowego.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony