Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyspecjalizowani fałszerze bez szans w starciu z policją

Data publikacji 18.01.2007

Zarzuty dotyczące złamania praw autorskich oraz oszustwa usłyszy dwóch mężczyzn, którzy do sprzedaży wysyłkowej w sklepie internetowym oferowali nielegalne oprogramowanie komputerowe. Policjanci zabezpieczyli prawie tysiąc płyt o wartości co najmniej stu tysięcy złotych.

Na trop mężczyzn policjanci wpadli śledząc strony internetowe na których oferowano do sprzedaży oprogramowanie komputerowe. Policjanci zainteresowali się sklepem internetowym, który był legalnie zarejestrowany i prowadził zalegalizowaną sprzedaż, jednak funkcjonariuszom podejrzane wydały się bardzo atrakcyjne ceny oferowanych programów..
 
Policjanci kupili oferowane produkty i poddali je specjalistycznym analizom.
 
Mimo, iż oferowane do sprzedaży oprogramowanie nie nosiło śladów kopiowania, jak zwykle bywa w ujawnianych przypadkach piractwa, policjanci przesłali je do dokładnej ekspertyzy do firm zajmujących się ochroną oryginalnych produktów zarówno w kraju jak i za granicą.
 
Ekspertyzy wykazały, że rzeczywiście doszło do złamania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Najprawdopodobniej płyty zostały nielegalnie „wytłoczone” za granicą i zostały sprowadzone do Polski przez obserwowaną firmę która następnie oferowała je do sprzedaży w sklepie internetowym. Dzięki takiemu wyprodukowaniu płyt z oprogramowaniem nawet profesjonalny użytkownik nie potrafił zauważyć, że nie są to egzemplarze oryginalne. Dopiero specjalistyczna analiza pozwoliła na stwierdzenie różnic pomiędzy oryginalnym produktem a jego podróbką (m.in. sfałszowany numer IFPI).
 
Okazało się, że oferowanie do sprzedaży nielegalnego oprogramowania nie było jedynym przestępstwem jakiego dopuszczali się właściciele sklepu internetowego. Dodatkowo oferowali bowiem do sprzedaży oprogramowanie, które zwykle dołączane jest jak bezpłatne do zakupionego oryginalnego sprzętu na przykład komputera czy skanera.
 
Gdy policjanci pracujący nad tą sprawą otrzymali wyniki ekspertyzy i uzyskali pewność co do tego, ze oprogramowanie nie było oryginalne przystąpili do dalszych działań – jednocześnie w trzech miastach odwiedzili osoby związane z prowadzeniem sklepu internetowego i zabezpieczyli u nich prawie tysiąc płyt z nielegalnym oprogramowaniem, komputery oraz dokumentację księgową.
 
Jak się okazało dwaj bracia (w wieku 33 i 20 lat), będący właścicielami sklepu internetowego myśleli już o rozwoju interesu wtajemniczając w proceder krewnego mieszkającego w ościennym województwie.
 
Policyjne sprawdzenia wykazały ponadto, że starszy z braci był już kilka lat temu notowany – za usiłowanie sfałszowania pieczęci niemieckiego urzędu celnego.
 
Obydwóm przedstawione zostaną zarzuty z art. 118 pkt.2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz 286 kodeksu karnego za co grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.
Powrót na górę strony