Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa samochodowa zlikwidowana

Data publikacji 18.01.2007

Policjanci z bydgoskiego Centralnego Biura Śledczego, wkraczając jednocześnie do akcji w kilkunastu miejscach, zlikwidowali jedną z największych dotychczas rozpoznanych grup przestępczych kradnących luksusowe samochody. Łącznie zatrzymano sześć osób, którym zarzuca się kradzież co najmniej 58 luksusowych aut o wartości powyżej 70 tys. zł każde.

Na trop grupy policjanci wpadli w ubiegłym roku. Złodzieje specjalizowali się w kradzieżach drogich aut, które sprzedawali w całości lub w częściach za wschodnią granicę. Samochody były kradzione w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Wśród osób poszkodowanych są m.in. obywatele Niemiec i Belgii.
 
Z zabezpieczonych dzisiaj w śledztwie dowodów wynika, że sprawcy ukradli co najmniej 58 aut. Bywało tak, że w ciągu jednego dnia potrafili ukraść 3-4 samochody o wartości od 70 tys. zł wzwyż. Typując auta do kradzieży zwracali uwagę na ich markę, rocznik i luksusowe wyposażenie.
 
Przy tej sprawie policjanci od samego początku ściśle współpracowali z prokuratorami Wydziału d/s Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, a kiedy okazało się, że w grupie działa żołnierz zawodowy także z Żandarmerią Wojskową.
 
Wczoraj o świcie policjanci z Żandarmerią Wojskową rozpoczęli przeszukania w kilkunastu miejscach jednocześnie. Zatrzymany w Gdańsku 32-letni szef grupy był kompletnie zaskoczony. Wizyty policji nie spodziewali się też sprawcy zatrzymani w „dziupli” pod Grudziądzem, w której zabezpieczono części samochodowe z rozebranych aut. Jeden z mężczyzn miał przy sobie broń gazową bez zezwolenia.
 
Podejrzani mają od 25 do 35 lat i są mieszkańcami powiatu grudziądzkiego, Słupska i Gdańska. Wszystkim postawiono zarzuty kradzieży samochodów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a gdańszczanin otrzymał dodatkowo zarzut kierowania tą grupą.
 
To nie koniec sprawy, bowiem z informacji, jakie posiadają prowadzący ją policjanci wynika, że w przestępczy proceder zamieszanych jest więcej osób..
 
Za kradzież samochodów grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, a za kierowanie grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
Powrót na górę strony