Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna wytwórnia oleju napędowego zlikwidowana

Data publikacji 09.04.2010

Policjanci z Poznaniu zlikwidowali w Szamotułach bazę paliwową z linią technologiczną do przerabiania oleju opałowego na pełnowartościowy olej napędowy. W związku z tą sprawą zatrzymano dziesięć osób bezpośrednio zaangażowanych w obsługę przepompowni paliwa oraz podejrzewanych o fałszowanie dokumentów i zorganizowanie tego nielegalnego procederu.

W Szamotułach pod Poznaniem zlikwidowano bazę paliwową, w której odbarwiano olej opałowy, a następnie rozprowadzano, jako pełnowartościowy olej napędowy, do stacji paliwowych na terenie całego kraju. W akcji brali udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu.

Kiedy policjanci i urzędnicy skarbowi wkroczyli na teren bazy, znajdowała się tam cysterna z nową dostawą. Podczas przeszukania zabezpieczono 140 tys. litrów paliwa podczas odbarwiania w specjalnie urządzonej do tego linii technologicznej. W Szamotułach, Poznaniu i Krakowie zatrzymano łącznie dziesięć osób zamieszanych w ten nielegalny proceder.

Policjanci zajmowali się zebraniem szczegółowych informacji o tej sprawie przez kilka miesięcy. Wynikało z nich, że do Szamotuł dostarczany jest olej opałowy, a następnie – przez szereg transakcji powiązanych z sobą firm – trafia do wielu stacji paliwowych na terenie kraju jako pełnowartościowy olej napędowy. Policjanci zajmujący się tą sprawą słusznie przypuszczali, że "opał" musi gdzieś być odbarwiany. Podejrzewali także, że przez liczne transakcje pomiędzy siecią firm i spółek „przekształcany” jest w dokumentach na normalny olej napędowy nadający się do sprzedaży w stacjach paliw.

Przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu po zapoznaniu się z materiałami informacyjnymi oszacowali, że wynikające z nielegalnego procederu straty Skarbu Państwa wynoszą co najmniej 6 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Osobom zatrzymanym mogą zostać przedstawione zarzuty fałszowania dokumentów, oszustwo na szkodę Skarbu Państwa i inne.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony