Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali sprzęt RTV i AGD

Data publikacji 13.04.2010

Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa i wyłudzenia sprzętu RTV i AGD na terenie całego kraju. Zatrzymani są mieszkańcami województw śląskiego i dolnośląskiego. Mężczyźni skupowali i przerabiali dowody osobiste, fałszowali zaświadczenia o zatrudnieniu, a następnie posługując się tymi dokumentami, wyłudzali ze sklepów laptopy, sprzęt RTV i AGD. Straty mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych.

Nad wykryciem i zatrzymaniem grupy oszustów pracowali policjanci z Jasła i Tarnobrzega we współpracy z funkcjonariuszami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie. Policjanci ustalili, że oszuści działali na terenie niemal całego kraju. Na Podkarpaciu pojawili się w ubiegłym roku. Wyszukiwali osoby w trudnej sytuacji materialnej, które za niewielkie pieniądze gotowe były odsprzedać swoje dowody osobiste. Oszuści instruowali jednocześnie, aby te osoby zgłaszały utratę dokumentów dopiero po upływie kilku dni i nie na Policję, a jedynie do urzędów, które je wystawiły. Następnie oszuści przerabiali dowód osobisty, naklejając na niego specjalną folię z nadrukiem zdjęcia osoby, która później na podstawie tak sfałszowanego dokumentu wyłudzała ze sklepów towary. Oszuści posługiwali się przy tym fałszywymi zaświadczeniami potwierdzającymi ich zatrudnienie w lokalnych firmach. Na "zakupy" wybierali się popołudniami lub w weekendy, tak, aby nie było możliwe telefoniczne potwierdzenie prawdziwości zaświadczenia o zatrudnieniu. Działali ostrożnie, aby nie zwracać na siebie uwagi. Z jednego sklepu brali zazwyczaj niewielką ilość sprzętu. Interesowały ich telewizory LCD, laptopy, dekodery, sprzęt AGD. Posługując się fałszywymi dokumentami kupowali taki sprzęt na raty.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce przed Wielkanocą. Policjanci z Tarnobrzega zatrzymali wówczas na terenie tego miasta dwóch oszustów - 42-letniego mieszkańca województwa dolnośląskiego i 31-letniego mieszkańca województwa śląskiego. 1 kwietnia Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu tymczasowo aresztował obu mężczyzn na okres trzech miesięcy.

Trzech kolejnych oszustów podkarpaccy policjanci zatrzymali tuż po świętach. Tym razem zatrzymania miały miejsce na terenie województw śląskiego i dolnośląskiego, gdzie mieszkali mężczyźni. Podczas zatrzymań funkcjonariusze zabezpieczyli część wyłudzonych towarów - m.in. dekodery telewizyjne, laptopy, telefony komórkowe, a także piłę spalinową i myjkę ciśnieniową. 9 kwietnia Sąd Rejonowy w Jaśle zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy.

Zatrzymani odpowiedzą m.in. za oszustwa, wyłudzenia, poświadczenie nieprawdy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami i podrabianie dokumentów. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Rzeszowie)

Powrót na górę strony