Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porwany w Berlinie, przetrzymywany w Polsce

Data publikacji 13.04.2010

Lubuscy policjanci uwolnili uprowadzonego obcokrajowca. Wietnamczyk została porwany w Berlinie, następnie przewieziono go i przetrzymywano w Polsce. Wczoraj w przygranicznych Słubicach uwolniono uprowadzonego mężczyznę, zabezpieczono broń gazową i zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzewanych o jego uwięzienie.

W poniedziałek rano niemiecka policja z Frankfurtu nad Odrą zwróciła się do strony polskiej o pomoc w realizacji sprawy związanej z uprowadzeniem 18-letniego obywatela Wietnamu. Do porwania doszło w ubiegłym tygodniu. Obcokrajowiec został uprowadzony z Berlina. W czasie weekendu porywacze kontaktowali się ze strona niemiecką, żądając okupu za uwolnienie mężczyzny.

Prowadząc wstępne czynności niemieccy policjanci dowiedzieli się, że w porwaniu mogą brać udział obywatele Polski. Z tego powodu w poniedziałek strona niemiecka oficjalnie zwróciła się o pomoc do lubuskiej policji. Jeszcze tego samego dnia służby kryminalne KWP w Gorzowie i KPP w Słubicach rozpoczęły działanie. Kluczową okolicznością było potwierdzenie, że Wietnamczyk nie jest więziony po stronie niemieckiej, lecz przewieziono i ukryto go na terytorium Polski.

Polscy policjanci ustalili, że uprowadzony znajduje się w jednym z budynków w przygranicznych Słubicach. Ponieważ z informacji wynikało, że porywacze mogą posiadać broń i zagrożone jest życie człowieka, z realizacją sprawy nie można było zwlekać. Około godziny 16.00, posiadając już prokuratorski nakaz, przystąpiono do akcji związanej z uwolnieniem obcokrajowca. Brało w niej udział 17 policjantów służb kryminalnych, 16 policyjnych antyterrorystów oraz 5 funkcjonariuszy straży granicznej. Po wejściu do pomieszczeń Policja uwolniła więzionego tam Wietnamczyka. Mężczyzna od kilu dni przetrzymywany był bez pożywienia. Odnaleziono również broń gazową i ujęto pięciu mężczyzn podejrzewanych o zorganizowanie porwania, więzienie obcokrajowca oraz próbę wymuszenia okupu. Czterej z nich to mieszkańcy Słubic. Piąty pochodzi z centrum kraju.

Aktualnie realizowane są dalsze czynności w opisanej sprawie, nadzorowane przez słubicką prokuraturę. Zatrzymani mężczyźni niebawem usłyszą zarzuty związane z dokonaniem opisanych przestępstw. Po zakończeniu akcji policja lubuska otrzymała od niemieckich kolegów podziękowania za okazaną pomoc i skuteczne działanie.

(źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.)

Powrót na górę strony