Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe motocykle trafią do policjantów

Data publikacji 14.04.2010

Dzięki funduszom Norweskiego Mechanizmu Finansowego zakupiono już m.in. nowoczesne pickupy i skutery terenowe oraz samochody osobowe. Teraz czas na nowoczesne motocykle Triumph Tiger 1050. Do warmińsko-mazurskich policjantów trafi 13 takich nowoczesnych maszyn. Koszt każdej z nich z wyposażeniem to ponad 82 tys. złotych.

Polska, podobnie jak dziewięć pozostałych państw przyjętych do UE w 2004 roku, korzysta z pomocy w ramach dwóch instrumentów finansowych: Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wsparcie finansowe przyznane Polsce w latach 2004-2009 wynosi ponad 500 mln euro i obejmuje między innymi bezpieczeństwo wewnętrzne.

Norweski Mechanizm Finansowy umożliwia też polskiej Policji uzupełnienie nowoczesnych środków transportu. W ubiegłym roku w całym kraju kupiono 66 samochodów terenowych, a dla województw nadgranicznych Unii Europejskiej 40 skuterów terenowych i 51 motocykli, z czego 13 z pełnym wyposażeniem otrzymała Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie w ramach „Poprawy wyposażenia technicznego przygranicznych jednostek Policji odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości transgranicznej zorganizowanej oraz nielegalnej migracji”. Wartość inwestycji to kwota blisko 1 miliona 700 tysięcy złotych.

Nowoczesne motocykle Triumph Tiger 1050 mają następujące parametry: pojemność silnika: 1050 cm³, moc silnika: 84,6 kw/115km, masa pojazdu: 228 kg, prędkość maksymalna: 220 km/h. Te ciężkie maszyny mają tarczowe hamulce, podgrzewane manetki Oxford, po 3 kufry. Każdy pojazd jest wyposażony w 2 kaski z systemem łączności, 2 komplety kombinezonów ochronnych (kurtka, spodnie, buty, rękawice). Wartość motocykla z wyposażeniem to ponad 82 tys. złotych.

Triumphy będą sukcesywnie przekazywane do komend miejskich i powiatowych w województwie warmińsko-mazurskim: po dwa motocykle - do komend miejskich w Olsztynie i Elblągu, po dwa - do komend powiatowych w Węgorzewie, Gołdapi, Braniewie i Kętrzynie, jeden motocykl otrzymają policjanci z Mrągowa. Dzisiaj policjanci przejdą szkolenie z zakresu obsługi i techniki jazdy tymi motocyklami.

Nowoczesny sprzęt to nie tylko większa skuteczność Policji, to także wkład w zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju, a tym samym całej Strefy Schengen.

(źródło: KWP w Olsztynie)

 

Powrót na górę strony