Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni członkowie grupy "Zwierza" zatrzymani

Data publikacji 19.01.2007

Policjanci zatrzymali kolejnych członków zorganizowanej, zbrojnej grupy przestępczej, której zarzuca się m.in. o zabójstwa, nielegalne posiadani broni i materiałów wybuchowych, uprowadzenia i porwania dla okupu, handel narkotykami i czerpanie korzyści materialnych z nierządu. Dotychczas zatrzymano ponad 50 członków grupy, którzy usłyszeli ponad 150 zarzutów.

Grupa działała w okresie 1996-1999 na terenie całym kraju. Zyski z przestępczej działalności były dzielone według ról, jakie poszczególne osoby odgrywały w procederze. Bandyci byli bezwzględni i brutalni. Dysponowali własnym składem broni zarówno długiej jak i krótkiej, posiadali także materiały wybuchowe.

Wczoraj rano policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zatrzymali 44-letniego Grzegorza S. Mężczyzna został zatrzymany w jednym z mieszkań w Lublinie. Nie stawiał oporu, nie próbował ucieczki. Śledczy przedstawili mu zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz nielegalnego posiadanie broni palnej, materiałów wybuchowych i amunicji. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W Zakładzie Karnym przebywa przywódca grupy 41-letni Andrzej Z. ps. "Zwierz" zatrzymany w listopadzie 2002r. Kilka lat temu przedstawiono mu zarzuty m.in. udziału i przywództwa zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, rozprowadzania fałszywych banknotów, wręczania korzyści majątkowych, posiadania broni palnej i amunicji. To właśnie "Zwierz" był mózgiem całej grupy. Planował, przygotowywał i kierował wszystkimi działaniami, całą przestępczą działalnością.

Pod koniec ubiegłego roku zatrzymany został 33-letni mieszkaniec Terespola kilka miesięcy wcześniej 44-letnia mieszkanka Lublina. Kolejne ustalenia, zeznania świadków, wyjaśnienia składane przez wspólników pozwoliły na przedstawienie Andrzejowi Z. nowych zarzutów. Dzisiaj przywódca gangu oraz dwaj członkowie grupy Robert M. ps. Śliwa oraz Leszek P. doprowadzeni zostali do Prokuratury Apelacyjne w Lublinie. Trzej niebezpieczni przestępcy – kierowniczy trzon zorganizowanej, zbrojnej grupy przestępczej usłyszeli zarzuty: porwania, oszustwa, wprowadzania do obrotu fałszywych banknotów, wymuszeń rozbójniczych oraz wyłudzania odszkodowań i kredytów. Przestępcy doprowadzeni zostaną po raz kolejny do sądu z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego.

Pierwsze zatrzymania osób należących do grupy miały miejsce w październiku 2002r. Wówczas w ręce Policji wpadło 5 osób, w tym 39-letni Wojciech K. – jedna z czołowych postaci w grupie. Na swoim koncie ma m.in. usiłowanie zabójstwa oraz uprowadzenie dwóch mieszkańców Lublina. Do tego zdarzenia doszło pod koniec 1998r. Motywem były przestępcze porachunki. Napastnicy byli bardzo brutalni. Skrępowanych mężczyzn bili kijem bejsbolowym. Rannych porzucili później na jednej z ulic Lublina.

Zebrany w sprawie grupy "Zwierza" materiał dowodowy opiera się m.in. na zeznaniach świadków koronnych. Policjanci zatrzymali ponad 50 jego ludzi. Członkom grupy przedstawionych zostało ponad 152 zarzuty. W stosunku do ponad 30 osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowy aresztów, w pozostałych przypadkach zastosowane były dozory Policji oraz poręczenia majątkowe.
Powrót na górę strony