Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy napadów trafią za kratki

Data publikacji 15.04.2010

Policjanci z Katowic, zwalczający przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu, rozbili grupę przestępczą działającą na terenie Katowic. Członkom grupy zarzuca się liczne napady na placówki handlowe. Dzisiaj rano funkcjonariusze zakończyli trzeci etap operacji "Maczeta" i zatrzymali czwartego członka gangu. Z kolei kryminalni z Zabrza zatrzymali dwóch podejrzanych, którym również zarzuca się napady na sklepy oraz salony gier. Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. pistolet startowy przypominający broń palną i blisko 100 sztuk amunicji hukowej.

Kryminalni od kilku tygodni pracowali nad zatrzymaniem nastoletniego członka gangu zajmującego się napadami na katowickie placówki handlowe. Dzisiaj rano trzecia odsłona operacji "Maczeta" zakończyła się sukcesem. W jednym z katowickich mieszkań został zatrzymany 17-letni bandyta. Jego trzej kompanii w wieku 39, 29 i 23 lat zostali zatrzymani w marcu i na kilka miesięcy trafili do aresztu.

Przestępcy podejrzewani są o osiemnaście napadów rabunkowych na katowickie placówki handlowe, których dokonali w ciągu ostatnich miesięcy. Za każdym razem bandyci grozili sprzedawcom nożem lub maczetą i kradli od 200 do 1500 złotych.

Wszystkim przestępcom grozi dwunastoletni pobyt w więzieniu.

Operacja "Maczeta" - etap pierwszy >>

Operacja "Maczeta" - etap drugi >>

* * *

Seria napadów w Zabrzu miała miejsce w dniach 10 – 12 kwietnia br. Sprawcy przy użyciu przedmiotu przypominającego broń palną, a także posługując się gazem pieprzowym, obezwładniali swoje ofiary, rabując pieniądze i telefony komórkowe. W jednym przypadku pracownica salonu gier została ogłuszona, co spowodowało konieczność udzielenia jej pomocy medycznej.

Prowadzone działania operacyjno-śledcze doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn (26 i 28 lat), podejrzanych o dokonanie czterech przestępstw, w tym wspomnianych trzech napadów. Obaj zatrzymani w przeszłości byli karani sądownie. Wobec jednego z nich wydane były dwa nakazy aresztowania oraz jeden list gończy.

Policjanci zebrali już dowody świadczące o tym, że podejrzani mają związek z wydarzeniami kryminalnymi ostatnich dni. Odzyskano część skradzionych łupów, a także broń, którą posługiwali się sprawcy. Udowodniono im m.in. dwa napady na salony gier (oba przestępstwa z 12 kwietnia) oraz napad na sklep ogólnospożywczy przy ulicy Sienkiewicza (10 kwietnia). Jednego z mężczyzn zatrzymywali policyjni antyterroryści.

Dzisiaj zatrzymani trafią przed oblicze sądu. Grozi im kara do 12 lat więzienia.

(źródło: KWP w Katowicach)

 

Powrót na górę strony