Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wykryli i zatrzymali sprawców ponad 70 przestępstw

Data publikacji 15.04.2010

Policjanci z Mrągowa zatrzymali czterech podejrzanych, którym udowodniono udział w ponad 70 przestępstwach na terenie kilku powiatów Warmii i Mazur. Policjanci dodatkowo ustalili paserów, którzy kupowali sprzęt pochodzący z kradzieży. Odzyskano część skradzionego sprzętu.

Mrągowscy policjanci pracujący nad serią włamań najpierw zatrzymali mieszkańca gminy Ruciane Nida. Jak wynika z materiału dowodowego zebranego przez funkcjonariuszy od początku 2009 roku miał on dokonać szeregu włamań do busów, z których ukradł różnego rodzaju elektronarzędzia. Łupem 26-latka padały wiertarki, szlifierki, wkrętarki, spawarki, piły tarczowe, wyrzynarki, pilarki. Były to także specjalistyczne narzędzia renomowanych firm służące do prac budowlanych, do udrażniania rur kanalizacyjnych, wszystkie warte łącznie ponad 50 tysięcy złotych. Z ustaleń policjantów wynika, że Sylwester P. sprzedawał sprzęt na giełdach samochodowych po atrakcyjnych cenach. Policjanci ustalili osoby, które kupowały narzędzia.

26-letni Sylwester P. będzie odpowiadał za około 35 przestępstw. Sąd Rejonowy w Mrągowie poparł wniosek prokuratora i aresztował go na trzy miesiące.
Równolegle policjanci pracowali nad ustaleniem sprawców kradzieży paliwa, które ostatnio miały miejsce na terenie powiatu mrągowskiego. Czynności realizowane przez kryminalnych doprowadziły do zatrzymania trzech podejrzanych mieszkańców gminy Piecki. Mężczyźni w wieku od 25 do 30 lat, wcześniej karani za włamania, działali na terenie powiatu mrągowskiego i piskiego od 2005 roku do chwili obecnej. Z ustaleń policjantów wynika, że podejrzani mieli się włamywać do przyczep kampingowych, domków, stojaków do butli z gazem, pomieszczeń gospodarczych, do samochodów. Kradli wszystko, co stanowiło jakąkolwiek wartość – od nawigacji samochodowych, radioodbiorników, po silniki do łodzi, same łodzie, kajaki. Nie gardzili także znakami drogowymi. Policjanci pracowali już w ponad 40 miejscach, w których doszło do przestępstw z ich udziałem. Funkcjonariusze cały czas przywożą do komendy odzyskane przedmioty.

Czynności w tych sprawach nadal trwają, dlatego już niebawem zapadną decyzje, co do zarzutów i środków zapobiegawczych wobec poszczególnych osób.
Policjanci docierają do pokrzywdzonych, którzy będą rozpoznawać swoje rzeczy.

Wszyscy zatrzymani byli wcześniej karani za podobne przestępstwa. Działanie w warunkach recydywy i uczynienie sobie z przestępstwa stałego źródła dochodu może spowodować, że podejrzani spędzą w więzieniu nawet 15 lat.

(źródło: KWP w Olsztynie)

Powrót na górę strony