Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystości żałobne na Placu Piłsudskiego

10 kwietnia 2010 r. rządowy samolot z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, Pierwszą Damą Marią Kaczyńską oraz polską delegacją rozbił się przy lądowaniu na lotnisku w Smoleńsku. Dziś na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości żałobne w intencji ofiar katastrofy, w której zginęło 96 osób. Nad bezpieczeństwem uczestniczących w uroczystościach czuwali policjanci.

Uroczystości na Placu Piłsudskiego rozpoczęły się o godz. 12.00 ceremoniałem państwowym pożegnania ofiar katastrofy w Smoleńsku. Następnie o godz. 13.00 odbyła się msza żałobna w intencji tragicznie zmarłych, którą odprawili członkowie Episkopatu Polski.

Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk już we wtorek powołał specjalny zespół, który przygotował i koordynował operację policyjną związaną z uroczystościami. W jego skład weszli m.in. policyjni eksperci, którzy brali udział w przygotowaniach do wizyt papieskich. Dodatkowo, w Komendzie Stołecznej Policji, utworzono sztab, odpowiedzialny za zabezpieczenie uroczystości.

W operacji w Warszawie wzięli udział funkcjonariusze Policji, przede wszystkim prewencji i ruchu drogowego. Policjanci m.in. czuwali nad zmianami w organizacji ruchu, a także - jak zawsze przy podobnych uroczystościach – strzegli bezpieczeństwa uczestniczących w nich ludzi. Biorąc pod uwagę, że na przygotowanie tak złożonych działań policjanci mieli zaledwie kilka dni, można mówić o sukcesie organizacyjnym. Warto też podkreślić doskonałą współpracę Policji z innymi służbami – przede wszystkim z Biurem Ochrony Rządu, Strażą Miejską i Żandarmerią Wojskową.

Dzisiaj także została odprawiona msza żałobna za Marię i Lecha Kaczyńskich. Rozpoczęła się ona o godzinie 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej.

Galeria zdjęć >>

fot. Marek Krupa / KGP

Powrót na górę strony