Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy wyłudzeń

Data publikacji 22.04.2010

Pięć osób podejrzanych o udział w wyłudzeniach kredytów zatrzymali ciechocińscy i aleksandrowscy policjanci. Zatrzymani to pracownicy sklepów, którzy obok tzw. naganiaczy i słupów, również mieli swój udział w przestępczym procederze. Zatrzymanym pięciu mężczyznom przedstawiono 74 zarzuty oszustwa. Decyzją Prokuratury w Aleksandrowie Kujawskim, będą oni podpisywać listę osób dozorowanych. Sprawa jest rozwojowa.

Początkiem śledztwa było zawiadomienie złożone przez jeden z banków o niespłaconych kredytach. Z czasem, takich zawiadomień było coraz więcej. Okazało się, że tego typu przypadków było około 100. Policjanci prowadzący czynności pod nadzorem prokuratora, przesłuchali wielu świadków. Okazało się, że w przestępstwo zawierania umów kredytowych w systemie ratalnym było zamieszanych ponad 100 osób.

Jak ustalili śledczy proceder polegał na tym, że grupa osób zwana „naganiaczami” przywoziła do sklepów osoby, które za niewielkie kwoty podpisywały umowy kredytowe na zakup ratalny towaru. Osoby te nazywane „słupami” były często bezrobotne, z problemami alkoholowymi. Po podpisaniu umowy, towar oczywiście zabierany był przez „naganiaczy” albo zostawał w sklepie.

Funkcjonariusze ustalali kim były osoby występujące w roli tzw. słupów. Okazało się, że było ich około 90. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa. Następnie, prowadzone śledztwo doprowadziło mundurowych do „naganiaczy”. Zatrzymano 6 osób, które pomagały i nakłaniały do podpisywania umów i przyjmowania zobowiązań finansowych. Byli to mężczyźni z powiatu radziejowskiego i włocławskiego. Łącznie policjanci przedstawili im 64 zarzuty. Kryminalni ustalili, że w tym procederze swój udział mieli także pracownicy sklepów. Ci byli w kontakcie z „naganiaczami”, którzy przywozili im klientów.

Policjanci zatrzymali pięciu sprzedawców, podejrzewanych o oszustwa. Trafili oni do policyjnego aresztu. Zatrzymani mają od 22 do 38 lat. U podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o łącznej wartości ponad 13.000 złotych. Wczoraj zatrzymani usłyszeli zarzuty - łącznie śledczy przedstawili 74 zarzuty oszustwa. Wobec zatrzymanych pięciu osób Prokurator Rejonowy w Aleksandrowie Kujawskim zastosował policyjny dozór. Dodatkowo wobec 38-latka poręczenie majątkowe w wysokości 2.000 złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Bydgoszczy)

Powrót na górę strony