Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbicie grupy fałszerzy euro

Data publikacji 23.04.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i KWP Lublinie, w ramach prowadzonego śledztwa wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Lublinie, zatrzymali kolejne 13 osób powiązanych z międzynarodową grupą przestępczą zajmującą się rozprowadzaniem fałszywych banknotów euro. Łącznie w tej sprawie zatrzymano już 81 osób, a kolejnych 12 jest poszukiwanych listami gończymi. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Wczorajsze zatrzymania to efekt śledztwa, które zostało wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie w 2008 roku. Jeszcze w 2007 roku funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego wpadli na ślad zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obiegu fałszywych banknotów euro na ogromną skalę. Z uwagi na to, że grupa działała na terenie kilkunastu państw unijnych do jej rozbicia i zatrzymania przestępców zaangażowano grupę kilkudziesięciu policjantów, w tym z Europejskiego Biura Policji (EUROPOL), ściśle współpracujących z śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Do Lublina przyjechało w środę dwóch przedstawicieli tej organizacji, by uczestniczyć w czynnościach prowadzonych przez policjantów z CBŚ.

Do pierwszych zatrzymań doszło na początku kwietnia ub. r. Wtedy policyjni antyterroryści weszli do kilku mieszkań głównie na terenie województwa lubelskiego i zatrzymali łącznie 27 osób.

Do kolejnej realizacji doszło 3 września 2009 roku. Wtedy policjanci również zatrzymali 27 osób. W czasie tej realizacji nie obyło się bez incydentów. W dwóch przypadkach podejrzani próbowali uciekać. Jeden z nich wsiadł do samochodu i próbował odjechać. Policjanci podczas pościgu wybili szybę i uniemożliwili mu dalszą jazdę. Drugi mężczyzna na widok policjantów podjął próbę ucieczki pieszo. Po kilkunastu metrach został zatrzymany.

W czasie tych pierwszych realizacji zatrzymano pięć osób podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Trzon grupy stanowili: 30-letni Radosław B. pochodzący z Chełma, 31-letnia Anna K. obywatelka Rumunii, 26-letnia Daria B., 35-letni Piotr G. i 27-letni Michał Z. Cała piątka będzie odpowiadać za kierowanie, a wszyscy pozostali będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzanie do obiegu fałszywych banknotów euro. Grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Wczoraj nad ranem policjanci z Centralnego Biura Śledczego, wspierani przez policyjnych antyterrorystów, weszli jednocześnie do kilku mieszkań na terenie Chełma i okolic oraz Knurowa, Bochni, Polic , a także miejscowości w powiecie hrubieszowskim. Łącznie zatrzymali 13 osób. Zatrzymani to członkowie grupy, która zajmowała się wprowadzaniem fałszywych banknotów euro na ogromna skalę. Jak szacują śledczy, wprowadzili oni do obiegu na terenie UE co najmniej 3 miliony euro. Podrabiane środki płatnicze to głównie banknoty o nominałach 20, 50 i 100 euro. Jak ustalili śledczy, banknoty były podrabiane metodą poligraficzną w bardzo wysokiej jakości. Z informacji przekazanych przez Europejski Bank Centralny wynika, że nastąpił znaczący wzrost w obiegu banknotów o nominale 50 euro.

To pierwsze śledztwo prowadzone w sprawie grupy, która na terenie Unii Europejskiej działała na tak szeroką skalę. Do tej pory 81 osobom przedstawiono prawie 160 zarzutów, a 35 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Dokładne rozpracowanie grupy pozwoliło, nie tylko na ustalenie jej liczebności, ale też na poznanie majątku należącego do jej członków. W tej sprawie policjanci zabezpieczyli samochody, nieruchomości oraz pieniądze o łącznej wartości 300 tysięcy złotych.

To trzecia realizacja w tym śledztwie. Jak zapowiadają policjanci sprawa nadal ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Lublinie)

Powrót na górę strony