Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Renta za łapówkę – zatrzymany kolejny lekarz orzecznik

Data publikacji 23.04.2010

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach, w postępowaniu prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w proceder przyznawania świadczeń rentowych za łapówki. W ręce antykorupcyjnych wpadł lekarz - orzecznik, który przyjmował pieniądze w zamian za wydanie pozytywnej decyzji o przyznaniu renty. Do dzisiaj w tym śledztwie 56 osobom przedstawiono 325 zarzutów popełnienia przestępstw. Podejrzanym grozi nawet do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Śląscy antykorupcyjni, prowadząc śledztwo w sprawie wręczania i przyjmowania łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne w zamian za przyznawanie świadczeń rentowych, zatrzymali kolejną osobę uwikłaną w przestępczy proceder. Podejrzany orzecznik usłyszał 12 zarzutów przyjmowania korzyści majątkowej, w zawiązku z pełnieniem funkcji publicznej. Śledczy ustalili, że 51-letni mieszkaniec Sosnowca uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu. O jego dalszym losie zdecyduje teraz prokurator i sąd.

W prowadzonym śledztwie ustalono już 56 osób, które odpowiedzą za 325 popełnionych przestępstw.

Oprócz ostatnio zatrzymanego orzecznika, wśród podejrzanych znajdują się m.in.:

Lekarz - orzecznik, któremu przedstawiono 54 zarzuty przyjmowania łapówek. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500.000 złotych, zakaz wykonywania czynności służbowych lekarza orzecznika i zakaz opuszczania kraju. Zabezpieczono też należące do niego mienie na łączną kwotę 185.000 złotych.

Lekarz - kardiolog, który odpowie za 29 poświadczeń nieprawdy w dokumentacji tworzonej w zamian za łapówki. Wobec niego prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 100.000 złotych.

Pośredniczka, której przedstawiono w tej sprawie 102 zarzuty i zastosowano areszt tymczasowy na 3 miesiące, a po zwolnieniu - poręczenie majątkowe w kwocie 20.000 złotych, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny.

Osoby starające się o czasowe świadczenia rentowe, którym przedstawiono 140 zarzutów wręczania łapówek. Większość z nich przyznała się do zarzuconych czynów i dobrowolnie poddała karze.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i śląscy prokuratorzy zapowiadają, że to nie koniec sprawy i planują kolejne zatrzymania.

(źródło: KWP w Katowicach)
 

Film Renta z łapówkę – zatrzymany kolejny lekarz orzecznik

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Renta z łapówkę – zatrzymany kolejny lekarz orzecznik (format flv - rozmiar 2.92 MB)

Powrót na górę strony