Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana zorganizowana grupa przemycająca papierosy

Data publikacji 24.04.2010

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 19 osób do sprawy zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem papierosów na dużą skalę. Jak ustalili śledczy, wspólnie z VI Wydziałem Prokuratury Okręgowej w Lublinie, w latach 2005-2010 przestępcy zdołali przemycić zza wschodniej granicy do krajów Unii Europejskiej ponad 200 tysięcy kartonów papierosów. Straty, jakie powstały w wyniku ich przestępczej działalności szacowane są na kwotę 7,5 miliona złotych.

Do zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej doszło na terenie powiatu łęczyńskiego, krasnostawskiego, włodawskiego oraz chełmskiego. To była kolejna realizacja funkcjonariuszy CBŚ prowadzona wspólnie z VI Wydziałem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Policjantów wspierali antyterroryści z KWP w Lublinie. Do policyjnego aresztu trafiło 18 osób w wieku od 20 do 40 lat. Na terenie powiatu chełmskiego policjanci zatrzymali ścisłe kierownictwo grupy, małżeństwo: 40-letnią Annę i 38-letniego Zbigniewa K. Kolejny z członków grupy i zarazem „prawa ręka” Zbigniewa K. - Mariusz L. wpadł w ręce stróżów prawa przed kilkoma dniami, kiedy wracał z Tajlandii. Mieszkaniec powiatu chełmskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na przejściu w Dorohusku.

Jak ustalili śledczy, grupa działała od 2005 roku. Papierosy sprowadzane były zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy. Każdy z członków grupy miał określone zadanie w tym przestępczym procederze. Część osób zajmowała się skupowaniem paczek, kolejne osoby - przewozem i dostawą do miejsc rozładunku. Do przewozu nielegalnego towaru służyły specjalnie do tego przerobione busy ze skrytkami. Cztery takie samochody policjanci znaleźli na terenie jednego z warsztatów samochodowych pod Chełmem, gdzie właśnie trwała ich przeróbka.

Ustalono również, że przemytniczy szlak biegł z Ukrainy na zachód Polski i kończył się w krajach Unii Europejskiej, głównie we Włoszech. Tam też małżeństwo spod Chełma miało swoich stałych odbiorców, głównie obywateli Ukrainy i Polski. Szacuje się, że przestępcy w latach 2005-2010 mogli przemycić zza wschodniej granicy ponad 200 tysięcy kartonów papierosów. Straty, jakie z tego tytułu poniósł Skarb Państwa to kwota rzędu ponad 7,5 milionów złotych. Podczas ostatniej realizacji funkcjonariusze w pomieszczeniach gospodarczych kilku zatrzymanych zabezpieczyli ponad 6,5 tys. paczek papierosów, a w sumie – ponad 35 tysięcy paczek.

Łącznie podczas ostatniej realizacji zabezpieczono u zatrzymanych mienie o wartości około pół miliona złotych, 10 samochodów, jeden motocykl oraz wyroby ze złota. Dodatkowo u przywódczyni grupy - Anny K. znaleziono marihuanę.

Doprowadzeni do prokuratury Anna i Zbigniew K. usłyszeli zarzuty kierowania grupą przestępczą. Podejrzani poniosą także odpowiedzialność z kodeksu karno – skarbowego za przemyt papierosów na dużą skalę. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz przemytu. Wobec Zbigniewa K. oraz jednego z zatrzymanych - Pawła B. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy, wobec pozostałych podejrzanych –dozory Policji, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczenia kraju.

Powrót na górę strony