Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna interwencja zapobiegła tragedii

Data publikacji 25.04.2010

Kilkadziesiąt mandatów i wniosków do sądu za popełnione wykroczenia, zatrzymanie 15 osób podejrzewanych o udział w bójce oraz zabezpieczona duża ilość niebezpiecznych przedmiotów to efekty wczorajszych zajść w centrum Białegostoku. Interweniujący policjanci zapobiegli tragedii i szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Wczoraj około godziny 14 w Białymstoku miało się odbyć legalne zgromadzenie osób wyrażających swoją dezaprobatę dla rasizmu i nacjonalizmu. Około godziny 13 przy kościele Św. Rocha zgromadziła się grupa kilkudziesięciu osób, które jak wynika z dotychczasowych policyjnych ustaleń, chciały zakłócić przebieg zgromadzenia. W związku z tym policjanci czuwający nad zabezpieczeniem porządku publicznego kilkakrotnie wzywali te osoby do rozejścia się. Uczestników nielegalnego zbiegowiska, którzy nie podporządkowali się poleceniom funkcjonariuszy, wylegitymowano i przewieziono do komisariatów, gdzie wykonywane były dalsze czynności w związku z popełnionymi wykroczeniami.

Tuż przed godziną 14 w tym samym rejonie policjanci powtórnie musieli interweniować w związku z kolejnym przypadkiem zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Z dotychczasowych policyjnych ustaleń wynika, że kilkadziesiąt osób, które miały uczestniczyć w legalnym zgromadzeniu, ruszyło w stronę swoich przeciwników, zbliżających się w ich kierunku. Gdy doszło do wzajemnych przepychanek i szarpaniny wkroczyli policjanci. Również w tym przypadku uczestnicy zajścia zostali przewiezieni do białostockich jednostek Policji.

W trakcie interwencji mundurowi stwierdzili, że 19 spośród uczestników zdarzenia posiadało przy sobie niebezpieczne przedmioty takie jak: rurki metalowe, pałki teleskopowe, noże, kamienie, łańcuchy, miotacze gazu i inne. Mundurowi w miejscu starcia się obu grup odnaleźli również szereg innych niebezpiecznych przedmiotów porzuconych przez uczestników zdarzenia. W związku z tym przedstawiciel Urzędu Miasta na wniosek Policji podjął decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia.

W rezultacie wczorajszej interwencji policjanci za popełnione wykroczenia ukarali mandatami 55 osób. Kolejnych, blisko 30 osób zostało przesłuchanych w charakterze sprawców wykroczeń i ich sprawy zostaną skierowane do sądu. 9 nieletnich sprawców czynów zabronionych po przesłuchaniu zostało oddanych pod baczniejszą opiekę rodziców. Zatrzymanych zostało również 15 osób podejrzewanych o przestępstwo udziału w bójce. Przyczyny i okoliczności tych zdarzeń szczegółowo wyjaśniają białostoccy policjanci.

Powrót na górę strony