Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja o zwalczaniu terroryzmu

Data publikacji 22.01.2007

Uroczyste otwarcie czterodniowej konferencji międzynarodowej "Państwo pod presją – rola sił policyjnych w zwalczaniu terroryzmu w Europie" odbędzie się jutro w Dębem k. Warszawy. Eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec i Litwy wymienią doświadczenia i przygotują materiały dydaktyczne z zakresu rozpoznawania i zwalczania terroru.

To już druga międzynarodowa konferencja w ramach programu unijnego AGIS organizowana przez Komendę Stołeczną Policji. Konferencja pn. "Państwo pod presją – rola sił policyjnych w zwalczaniu terroryzmu w Europie" rozpocznie się jutro w Dębem k. Warszawy. Eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec i Litwy wymienią doświadczenia i przygotują na tej bazie materiały dydaktyczne dotyczące rozpoznawania i zwalczania terroru dla policjantów kryminalnych i prewencji.
 
O tym, ze terroryzm w dzisiejszych czasach ma zasięg globalny, nikogo nie trzeba przekonywać. Wydarzenia w Nowym Jorku, Madrycie, czy londyńskim metrze pokazały wyraźnie, że zagrożenie terrorystyczne może dotyczyć każdego państwa. Dlatego tak ważne jest, z jednej strony budowanie świadomości społecznej na temat samego terroryzmu oraz zagrożeń, jakie on wywołuje, z drugiej natomiast edukacja funkcjonariuszy, którzy w codziennej służbie muszą być szczególnie wrażliwi na potencjalne zagrożenie terrorystyczne.

Policja warszawska włączyła się w ten proces organizując już w marcu ubiegłego roku międzynarodową konferencję poświęconą zagadnieniom związanym z terroryzmem i atakami terrorystycznymi. W tym roku policjanci Komendy Stołecznej Policji zorganizowali w ramach programu unijnego AGIS 2007 drugą. Przez cztery dni przedstawiciele z Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Litwy oraz oficerowie łącznikowi z Ukrainy, Słowacji i Rosji będą wymieniać doświadczenia w tym zakresie.
 
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali Władysław Stasiak, sekretarz stanu - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, przedstawiciele komendy głównej Policji, przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie mazowieckim, przedstawiciele straży pożarnej, straży granicznej, żandarmerii wojskowej, straży miejskiej i urzędu miasta stołecznego Warszawy.
 
W pierwszym dniu konferencji zaplanowano prezentację poświęconą roli sił policyjnych w zwalczaniu terroryzmu przygotowaną wspólnie przez naczelnika wydziału realizacyjnego, mł. insp. Grzegorza Brzóskowskiego i eksperta wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw podinsp. Bolesława Rokosza. Z metodami działań policji na wypadek ataku terrorystycznego zaznajomią uczestników po kolei: oficer łącznikowy Wielkiej Brytanii, przedstawiciel policji Federacji Rosyjskiej i Szef Oddziału ds. Analizy Zagrożeń i Wywiadu w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym w Prezydenturze Policji w Berlinie. System przygotowania jednostek policji na wypadek ataku zaprezentuje również kierownik sekcji reagowania w sytuacjach kryzysowych z komisariatu głównego w Wilnie. Pierwszy dzień konferencji zakończą prezentacje poświęcone szkoleniu służb prewencyjnych w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu oraz grupie wydarzeniowej służby kryminalnej KSP.
 
Kolejne dwa dni to wizyta w warszawskim metrze, podczas której uczestnicy zapoznają się z zabezpieczeniem infrastruktury metra na wypadek ataku terrorystycznego oraz wizyta w stołecznym stanowisku kierowania. Zaproszeni goście zwiedzą również komendę w Legionowie, a na koniec wezmą udział w pokazie sprzętu i uzbrojenia stołecznego wydziału realizacyjnego oraz pokazach działania wydziału realizacji w sytuacji incydentu terrorystycznego.
 
Ostatniego dnia uczestnicy będą mówić o profilowaniu sprawców aktów terrorystycznych, oficer wydziału ds. zwalczania terroryzmu policji w Londynie opowie o nieudanym ataku na pokładzie samolotu. Następnie zaproszeni goście podsumują czterodniową konferencję.
Powrót na górę strony