Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowali wytwórnię fałszywych euro

Data publikacji 27.04.2010

Policjanci CBŚ KGP zlikwidowali kolejną wytwórnię fałszywych banknotów euro. Funkcjonariusze zabezpieczyli falsyfikaty o nominałach 100 euro o wartości ponad 250 tysięcy euro. Do tej sprawy zatrzymano trzech mężczyzn, wobec których sąd zastosował już areszt tymczasowy. Za fałszerstwo pieniędzy grozi kara nawet do 25 lat więzienia.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego, zajmujący się zwalczaniem grup fałszujących pieniądze, pracowali nad sprawą szajki działającej na terenie województwa lubuskiego. Z informacji Policji oraz Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, która prowadzi śledztwo, wynikało, że grupa produkuje fałszywki o nominale 100 euro.

Funkcjonariusze namierzyli 3 mężczyzn podejrzanych o ten proceder. Do zatrzymania doszło, kiedy podejrzani przemieszczali się samochodem w okolicach Zielonej Góry. W trakcie przeszukania auta funkcjonariusze znaleźli torbę, w którą spakowane były podrobione banknoty o nominałach 100 euro o wartości nominalnej ponad ćwierć miliona euro.

To jednak nie był koniec tej sprawy. Policjanci CBŚ bardzo szybko ustalili miejsce, w którym mogła mieścić się drukarnia fałszywek. Na terenie jednego z zakładów poligraficznych w Zielonej Górze zabezpieczyli urządzenia, które najprawdopodobniej były wykorzystywane w nielegalnym procederze.

Jak podkreślają funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP, ta akcja to największe jak do tej pory zabezpieczenie tak dużej liczby fałszywek w Polsce, połączone z jednoczesną likwidacją wytwórni.

Do tej pory zatrzymano trzech mężczyzn: Piotra C. (mieszkańca Zielonej Góry), Roberta C. (mieszkańca Poznania) oraz Piotra S. (mieszkańca Baranowa). Wobec zatrzymanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Śledztwo prowadzi prokuratura okręgowa w Zielonej Górze, która powierzyła wykonanie czynności procesowych CBŚ.

Fałszerstwo pieniędzy jest zbrodnią zagrożoną karą pozbawienia wolności od lat 5 do 25 lat. Wprowadzanie fałszywych banknotów oraz w takim celu przyjmowanie, przechowanie, przewożenie, przenoszenie, przesyłanie albo pomaganie do zbycia lub ukrycia zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.
 

Powrót na górę strony