Obiecywał załatwienie prawa jazdy - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Obiecywał załatwienie prawa jazdy

Data publikacji 28.04.2010

Od kursantki przyjął co najmniej 1 500 złotych. W zamian za otrzymane pieniądze obiecywał pomoc w zdaniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Sprawa wyszła na jaw i policjanci z wydziału dw. z korupcją KSP zatrzymali Jacka G. W śledztwie prowadzonym przez siedlecką prokuraturę okręgową w sprawie korupcji przy egzaminach na prawo jazdy od stycznia tego roku 23 osobom przedstawiono aż 75 zarzutów. Sprawa jest rozwojowa.

Od wielu miesięcy śledztwo w sprawie korupcji przy egzaminach na prawo jazdy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Na początku prowadzonego postępowania czynności w sprawie wykonywali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, później przy sprawie zaczęli pracować stołeczni policjanci z Wydziału dw. z korupcją. Dotychczas zatrzymano już kilkadziesiąt podejrzewanych osób.

Tylko od stycznia tego roku w tym śledztwie 23 osobom podejrzewanym o przestępstwa korupcyjne, przedstawiono 75 zarzutów, natomiast od grudnia 2008 r. – 35 osobom. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego.

Tym razem policjanci z wydziału dw. z korupcją zatrzymali Jacka G. Jak wynika z materiałów zebranych w śledztwie, mężczyzna przyjął łapówkę od kursantki i obiecywał pomoc w załatwieniu pomyślnego zdania egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Zatrzymany usłyszał już zarzut płatnej protekcji. Wobec Jacka G. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 3 tys. złotych. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa. Śledczy planują kolejne zatrzymania.

Przypominamy, nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta lub wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział – art. 229 § 6 kodeksu karnego.

(źródło: KSP)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja