Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Szafir" – ćwiczenia Policji i służb ratowniczych

Data publikacji 30.04.2010

Napad na konwój przewożący więźniów, pościg za uciekinierami i blokady dróg oraz eksplozja ładunku wybuchowego w autokarze i zakładnicy uprowadzeni przez terrorystów, którzy podłożyli bombę – to sytuacje, z którymi zmierzyły się wczoraj podlaskie służby ratownicze i Policja. Wszystko odbywało się w ramach ćwiczeń dowódczo – sztabowych pod kryptonimem „Szafir”.

Godzina 9:00, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży otrzymuje informację o napadzie na konwój przewożący czterech mężczyzn osadzonych w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze. Natychmiast zarządza blokady i pościg, ponieważ osadzeni uciekają więźniarką w kierunku drogi krajowej 63 Zambrów – Łomża. Chwilę później dyżurny otrzymuje telefon o wypadku autokaru na drodze we wsi Olszyny. Okazuje się jednak, że nie jest to wypadek, lecz pożar autokaru spowodowany najprawdopodobniej wybuchem ładunków. Na miejsce wysyła wszystkie policyjne siły, pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Sprawcy zdarzenia barykadują się w budynku położonym niedaleko miejsca eksplozji i informują, że wzięli kilkudziesięciu zakładników, a każda próba wejścia do środka spowoduje śmierć przetrzymywanych osób.

Wczoraj policjanci strażacy i służby podległe Wojewodzie Podlaskiemu, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zmierzyły się z taką sytuacją w ramach ćwiczeń dowódczo-sztabowych – „Szafir”. Celem ćwiczeń, przeprowadzonych w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych, było sprawdzenie mobilności i szybkości reakcji służb na skutki zamachu terrorystycznego. Dodatkowo przećwiczono również wariant rozwoju sytuacji, w której napastnicy wzięli zakładników, do uwolnienia których wykorzystano antyterrorystów. Służby biorące udział w ćwiczeniach sprawdziły: sprawność działania, organizację i obieg informacji, umiejętności elastycznego kierowania siłami i środkami oraz podejmowanie decyzji przez przełożonych różnych szczebli w czasie działań.

Wśród obserwatorów ćwiczeń byli między innymi policjanci z Warszawy, Olsztyna, Lublina, Radomia, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a także funkcjonariusze z Centrum Szkolenia Policji Litewskiej w Trokach i Komendy Rejonowej Policji w Wilnie.

(źródło: KWP w Białymstoku)

Powrót na górę strony