Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali kilkadziesiąt osób z całego kraju

Data publikacji 05.05.2010

Legniccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali sześć osób, które w ciągu kilku ostatnich miesięcy wyłudziły zaliczki na sprowadzenie samochodów z zagranicy. Oszukanych w ten sposób zostało kilkadziesiąt osób z całego kraju, na kwotę nie mniejszą niż kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oszuści za pośrednictwem Internetu oferowali do sprzedaży samochody w atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach. Zainteresowani kupnem pojazdu w czasie rozmowy telefonicznej dowiadywali się, że auto znajduje się za granicą i aby je sprowadzić konieczne jest wpłacenie zaliczki. Zaliczka wynosiła zazwyczaj ok. 10 procent wartości pojazdu.

Pieniądze wpłacane były na konta podane przez oszustów. Po wpłaceniu zaliczki kontakt z oferującym sprzedaż samochodu urywał się. Oszukanych w ten sposób zostało kilkadziesiąt osób z całego kraju, na kwotę nie mniejszą niż kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Konta te zakładane były przez podstawione osoby, które w zamian za ich założenie otrzymywały wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia była różna, sięgała od butelki wina do kilkuset złotych. Po założeniu i otrzymaniu wynagrodzenia jego właściciel przekazywał oszustom kartę bankomatową wraz z numerem PIN. Funkcjonariusze zatrzymali kilkunastu mężczyzn, którzy udostępnili w ten sposób swoje konta. Odpowiedzą oni za współudział w tym przestępstwie.

W ubiegłym tygodniu zatrzymano również 21-letniego mieszkańca Legnicy, którego zadaniem było wypłacanie pieniędzy z bankomatów. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują o rozsądek przy wybieraniu ofert internetowych oraz nie wpłacanie pieniędzy na konta osób, których działalności nie sprawdzono.

(źródło: KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony