Egzotyczne ptaki bez pozwolenia - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Egzotyczne ptaki bez pozwolenia

Data publikacji 24.01.2007

Trzy papugi i gwarek – to okazy nielegalnie sprzedawane w jednym ze sklepów zoologicznych w centrum Warszawy. Kolejny raz policjanci ze śródmiejskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli egzotyczne ptaki, na które właściciele sklepów nie posiadali żadnych dokumentów.

Wczoraj policjanci ze śródmiejskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej otrzymali informację, że w jednym ze sklepów zoologicznych w centrum Warszawy najprawdopodobniej sprzedawane są ptaki, które trafiły do Polski w nielegalny sposób. 

Funkcjonariusze sprawdzili czy właściciele tego sklepu mają dokumenty niezbędne do handlu zwierzętami. Funkcjonariusze bardzo dokładnie sprawdzili wszystkie przedstawione im dokumenty. Jak się okazało w trakcie przeszukania, nie wszystkie zwierzaki posiadały wymagane papiery. Brak dokumentów wskazywał, że trzy papugi i gwarek mogą pochodzić z nielegalnych źródeł. Funkcjonariusze zabezpieczyli egzotyczne ptaki.

Nie każdy kupujący wie o tym, że nabywając pewne gatunki fauny, flory lub egzotycznych ptaków z gatunków zagrożonych popełnia przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich zwierząt. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność danego zwierzęcia. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne. Za handel takimi okazami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Każdy powinien pamiętać o tym, że kara grozi nie tylko za ich sprzedaż. Kupowanie czy nawet posiadanie takiego zwierzątka jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony
Polska Policja