Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bajki opowiadasz…

Data publikacji 14.05.2010

Utwory literacie często o żartobliwym charakterze, ale zawsze z celnym morałem. Mowa oczywiście o bajkach. Pisanie bajek, opowiadań i wierszyków dla dzieci to życiowa pasja aspiranta Marka Makowskiego, młodszego wykładowcy Zakładu Kryminalnego Szkoły Policji w Pile.

Jak sam mówi, pisanie ma we krwi. Talent odziedziczył w genach – po tacie, autorze opowiadań. Później przekazał go dalej swojej 10-letniej córce, która już pisze własne teksty do melodii piosenek usłyszanych na antenie radia. Asp. Makowski już jako dziecko ostatnie strony szkolnych zeszytów zapisywał rymami. Zawsze lubił czytać i pisać, a ta pasja pozostała mu do dziś. Później były studia pedagogiczne, a prawdziwy czas rozkwitu talentu literackiego nadszedł z chwilą przyjścia na świat jego dzieci. Wtedy to zaczął spisywać swoje utwory, a maluchy stały się dla niego natchnieniem, inspiracją i bohaterami bajek. Pewnego dnia kolega zaproponował wydanie jego utworów w formie książeczki. I tak powstały „Wiersze dla kochanych dzieci”, które podczas spotkania promującego tomik, recytowały przedszkolaki w jednej ze szczecińskich galerii handlowych, a sam autor podpisał wówczas setki swoich książeczek.

Później jeden z zaprezentowanych tam wierszyków pt. „Łakomczuszek” publikowany był w „Polskiej gazecie” w Irlandii. Utwór ten skierowany był do polonijnych dzieci, a na jego bazie zorganizowano konkurs na najładniejszą ilustrację do tekstu, w którym nagrodą była polska bajka na DVD. Warto dodać, że asp. Makowski pisze nie tylko dla dzieci. Specjalnie dla starszych czytelników powstały krótkie i zabawne opowiadania – „Spacerem przez śmiech”. Utalentowany policjant jest także autorem tekstu „Hymnu Policyjnego”.

Obecnie nasz bohater szuka wydawcy, aby opublikować kolejną porcję wierszy i rymowanek dla dzieci. Do nowego tomiku przepiękne ilustracje wykonała podinsp. Anna Podgórska, wykładowca Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia Szkoły Policji w Pile.

Anna Fons

(Szkoła Policji w Pile / js)
 

Powrót na górę strony