Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uhonorowany za bohaterstwo

Data publikacji 26.01.2007

Dzisiaj w siedzibie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach odbyła się uroczystość nadania imienia śp. podkom. Tadeusza BARTOSIKA hali sportowej. Odsłonięto także tablicę pamiątkową, wmurowaną przy wejściu do budynku. W ten właśnie sposób koledzy uhonorowali pamięć o poległym na służbie funkcjonariuszu. Funkcjonariuszu, który poniósł śmierć niosąc pomoc innym.

Podkom. Tadeusz Bartosik w sobotnie popołudnie 28 stycznia 2006 r. dbał o bezpieczeństwo uczestników wystawy gołębi na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. W  chwili załamania się dachu wraz z innymi policjantami przystąpił do ewakuacji ludzi. Gdy jego kolega wyprowadzał z hali wystawowej młodego chłopca, spadająca konstrukcja przygniotła podkomisarza Bartosika. Jego zwłoki ratownicy znaleźli i wydobyli z gruzowiska ok. 1:00 w niedzielę.

Pomysł uhonorowania śmierci oficera zrodził się wśród funkcjonariuszy OPP w Katowicach, którzy w rocznicę tragicznego zdarzenia postanowili uczcić poświęcenie ich kolegi. Ideę wsparł Komendant Główny Policji, KWP w Katowicach, związki zawodowe oraz władze miejskie Katowic, Bytomia i Chorzowa. Ogłoszony został konkurs plastyczny na projekt tablicy pamiątkowej, w którym zwyciężyła praca autorstwa Ryszarda KONERSKIEGO, policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu.

Jacek SOBOLEWSKI, Zastępca Komendanta Głównego Policji, odsłaniając, wraz z żoną i synem poległego policjanta, tablicę stwierdził, że bohater, którego imię otrzymała hala sportowa, do końca wypełnił słowa roty złożonego ślubowania: "Ślubuję strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia". CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
Powrót na górę strony