Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skorumpowany biegły zatrzymany

Data publikacji 29.01.2007

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali biegłego sądowego, który w zamian za 40 tys. zł wydał korzystną opinię w interesie jednej ze stron procesu. Biegły został powołany przez łódzki sąd do wydania rozstrzygającej opinii co do wartości nieruchomości po dawnych zakładach "Próchnik" kupionej przez oddział ZUS-u.

56-letni mieszkaniec stolicy – biegły z zakresu wyceny nieruchomości i ekonomii z listy biegłych Sądu Okręgowego w Warszawie został powołany przez Sąd Rejonowy w Łodzi do wydania ostatecznej – rozstrzygającej opinii co do wartości nieruchomości po dawnych zakładach „Próchnik” kupionej przez łódzki oddział ZUS-u.

Pracując nad opinią biegły wiele razy przekładał termin jej wydania. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją uzyskali informację, że 56-letni mężczyzna najprawdopodobniej oczekuje od stron procesu propozycji korzyści majątkowej i od niej uzależni merytoryczną zawartość opinii.

Podjęto działania operacyjne, w wyniku których ustalono, że 11 stycznia biegły "dogadał się" z jedną ze stron i po negocjacjach ustalił, iż korzystna opinia „kosztować” będzie 40 tysięcy złotych. Przekazanie pierwszej raty – 10 tysięcy złotych tytułem zaliczki miało nastąpić w umówionym miejscu na terenie Łodzi w dniu 25 stycznia w godzinach popołudniowych. Policjanci wkroczyli do akcji i zatrzymali biegłego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Zabezpieczono przyjętą przez niego gotówkę w kwocie 10 tysięcy złotych.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. 27 stycznia Sąd Rejonowy tymczasowo aresztował nieuczciwego biegłego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział do Walki z Korupcją KWP w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź – Bałuty.
Powrót na górę strony