Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagamy na terenach zagrożonych powodzią

Data publikacji 20.05.2010

Ponad siedem tysięcy policjantów pełniących służbę w rejonach zagrożonych, trzynaście policyjnych śmigłowców przygotowanych do akcji, osiemdziesiąt łodzi, które można wykorzystać w trakcie służby, stałe przekazywanie informacji o utrudnieniach na drogach – to podstawowe środki, jakie wykorzystuje Policja, aby pomóc osobom zagrożonym powodzią.

W związku z sytuacją powodziową na południu Polski w rejonach zagrożonych pełni służbę ponad 7 tys. policjantów odpowiedzialnych za zabezpieczenie prewencyjne. Bezpośrednio do działań przygotowano 13 policyjnych śmigłowców, w tym 2 ciężkie (Mi 8). Każdy z nich może zabrać na pokład 20 osób i jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, potrzebny do ewakuacji ludzi, np. z dachów domów. W zagrożonych województwach do dyspozycji policjantów pozostaje w sumie 80 łodzi, w tym 29 płaskodennych, które mogą pływać tam, gdzie jest niski poziom wody. Pozostałe łodzie są wykorzystywane do patrolowania rejonów koryt rzek i sprawdzania wałów przeciwpowodziowych.                                      

Policjanci, pełniący służbę na zagrożonych terenach, pomagają w ewakuacji ludności. Apelujemy, aby nie zwlekać z ewakuacją - jeśli przed drzwiami pojawiają się policjanci lub strażacy, można mieć pewność, że zagrożenie jest duże, a chodzi przecież o ludzkie zdrowie i życie.

Na obszarach, z których ewakuowano ludzi, jest więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze, razem ze strażakami, docierają też łodziami do miejsc, które zostały zalane. Policjanci robią wszystko, by nie dochodziło do ewentualnych kradzieży.

Policjanci są też w miejscach, gdzie zalane zostały drogi. Kierują kierowców na objazdy, zawracają też tych, którzy gotowi są zaryzykować przejazd niebezpieczną trasą – część osób ma bowiem swoje własne objazdy, np. polnymi czy leśnymi drogami. W takich sytuacjach należy słuchać policjantów, którzy są na miejscu, drogi polne mogą bowiem być podmokłe i niebezpieczne.

Na warszawskim Bemowie utworzono specjalny zespół lotniczy, czuwający przez całą dobę i gotowy do reakcji w chwili otrzymania sygnału o zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego. W gotowości znajduje się 25 śmigłowców (13 policyjnych, 4 Straży Granicznej i 8 podlegających Ministerstwu Obrony Narodowej). Śmigłowce, wyposażone m.in. w reflektory i kamery termowizyjne, są gotowe do startu przez 24 godziny na dobę. O znaczeniu ratownictwa powietrznego mieszkańcy terenów zagrożonych powodzią przekonali się już niejednokrotnie. Piloci w ciągu ostatnich kilku dni przeprowadzili wiele akcji patrolowych i ratowniczych, ewakuując narażonych na niebezpieczeństwo poszkodowanych z miejsc trudno dostępnych.

Policja śląska i podkarpacka na bieżąco informuje o utrudnieniach na szlakach komunikacyjnych. Na stronie internetowej KWP w Katowicach (link) dostępna jest interaktywna mapa województwa, przez którą można wejść na strony poszczególnych komend miejskich i powiatowych, gdzie znajdują się aktualne dane o nieprzejezdnych i zalanych drogach, natomiast na stronie KWP w Rzeszowie znajduje się zakładka „Powodziowe utrudnienia na drogach”, gdzie zamieszczono informacje o lokalnych podtopieniach na Podkarpaciu, powodujących utrudnienia drogowe.                                                                                                

mg

  • KWP Katowice
  • KWP Rzeszów
  • KWP Lublin
  • KWP Kraków
  • KWP Kraków
  • KWP Kraków
  • KWP Kraków
  • KWP Kraków
  • KWP Kraków
Powrót na górę strony