Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę handlującą narkotykami

Data publikacji 20.05.2010

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą narkotykami. Jej członkom udowodniono wprowadzenie na rynek ponad 24 kg różnych narkotyków i ponad 6 tys. tabletek z substancją psychotropową. 48 osób usłyszało prawie 100 zarzutów naruszenia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czynności prowadzone przez policjantów CBŚ w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu trwały ponad 1,5 roku. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem narkotyków do obrotu na terenie praktycznie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Najczęściej były to amfetamina i marihuana, ale także tabletki z substancjami psychotropowymi i kokaina. Jak wynika z materiałów zgromadzonych w śledztwie, grupa ta działała od końca 2007 r. do początku 2009 roku. Trzonem grupy było 11 mężczyzn - mieszkańców powiatu świeckiego, chełmińskiego i Ciechocinka. Podczas trwania śledztwa 9 z nich przebywało w aresztach. Wobec pozostałych zastosowano dozór i poręczenia majątkowe.

W ramach śledztwa, w styczniu 2009 roku, policjanci CBŚ zlikwidowali w powiecie radziejowskim plantację marihuany, wyposażoną m.in. w lampy nagrzewające i regulatory czasowe.

Finał tej sprawy to akt oskarżenia sporządzony przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu w marcu tego roku przeciwko 11 osobom, które były członkami zorganizowanej grupy przestępczej. Materiał dowodowy zebrany przez policjantów CBŚ pozwolił na przedstawienie aresztowanym zarzutów wprowadzenia do obrotu ponad 12 kg marihuany i 12 kg amfetaminy, ponad 6 tys. tabletek z substancją psychotropową i 30 g kokainy. Narkotyki te warte są na czarnym rynku prawie 800 tys. złotych. W tej sprawie policjanci zabezpieczyli mienie o łącznej wartości prawie 340 tys. złotych. Zarzuty handlu, posiadania, czy posiadania znacznych ilości środków odurzających usłyszało również 37 osób. Niektóre z tych osób sprzedawały narkotyki, inne posiadały je na własny użytek.

W poniedziałek policjanci CBŚ weszli do mieszkania w Świeciu. Jak ustalili śledczy, zatrzymany tam mężczyzna, był członkiem grupy, a jednocześnie jednym z odbiorców i dostawcą narkotyków. Zajmował się on również handlem zakazanymi substancjami. We wtorek sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące 34-letniego mieszkańca Świecia.

(KWP w Bydgoszczy / js)
 

Powrót na górę strony