Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seryjny oszust zatrzymany

Data publikacji 20.05.2010

Policjanci z Łodzi zatrzymali seryjnego oszusta, który – posługując się cudzym dowodem osobistym – oferował wynajęcie mieszkań i wyłudzał pieniądze. Działał niemalże na terenie całego kraju.

19 maja w mieszkaniu na terenie Zgierza zatrzymano 45-latka, podejrzanego o serię oszustw. Jak wynika z dotychczas zebranego materiału dowodowego, mężczyzna działał od 2008 roku niemalże na terenie całego kraju.

Łódzka policja w minionym roku prowadziła 9 postępowań w tej sprawie, kolejne spływają m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Poznania. Sposób działania był zawsze taki sam. Sprawca, posługując się zagubionym przez prawowitego właściciela dowodem osobistym, wynajmował mieszkania. Następnie, podając się za właściciela, dawał ogłoszenia w Internecie i wystawiał je do wynajęcia. Od zainteresowanych pobierał kilkumiesięczne kaucje w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych, po czym znikał.

Pokrzywdzeni, najczęściej studenci lub młodzi małżonkowie, zostawali bez pieniędzy - a oszustwo szybko wychodziło na jaw przy konfrontacji z prawowitymi właścicielami mieszkań. Mimo wielu publikacji w mediach, a także ostrzeżeń na forach internetowych, ciągle przybywało kolejnych pokrzywdzonych.

Dzięki wnikliwej analizie kryminalnej to właśnie łódzcy policjanci zawęzili krąg podejrzewanych. Pomocny okazał się także zapis z monitoringu na jednym z osiedli, gdzie znajdowało się wynajmowane mieszkanie. Typowania funkcjonariuszy potwierdziły się podczas okazań kolejnym pokrzywdzonym tablic poglądowych ze zdjęciami.

Wszystkie te działania dały podstawę do zatrzymania 45-letniego mieszkańca Zgierza. Dzisiaj usłyszy on pierwsze zarzuty dotyczące kilkunastu oszustw, za które grozi 8 lat więzienia. Prokuratura podejmie decyzje co do środków zapobiegawczych. Sprawa jest nadal rozwojowa.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony