Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zagrożenie powodziowe – garnizon mazowiecki

Data publikacji 24.05.2010

Informacje o aktualnym stanie dróg w garnizonie mazowieckim, numer policyjnej infolinii o utrudnieniach w ruchu drogowym, apel płockich policjantów o ewakuację, rady dla osób przygotowujących się do ewakuacji.

Na terenie podległym KWP zs. w Radomiu utrudnienia w ruchu pojazdów występują jedynie na następujących drogach:

  • w powiecie płockim: ze względów technicznych została zamknięta droga nr 575 od Płocka do Iłowa (niedziela, godz. 11:00). Ze względu na przerwanie wału na Wiśle droga została zamknięta w celu umożliwienia bezproblemowego ruchu służb ratowniczych.
  • w powiecie kozienickim: droga K-79 w miejscowości Bożówka, wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz wyprzedzania.
  • w powiecie sochaczewskim: droga nr 575 zamknięta w okolicach Wyszogrodu na odcinku długości około 5 km od miejcowości Śladów do miekscowości Mały Kamion. Objazd: zjazd na 705 w kierunku Sochaczewa i dalej trasą nr 50.

Rejony zagrożone powodzią to:

  • rejon trasy K-79 – oznaczony na mapie nr 1,
  • rejon trasy W-728, lokalne podtopienia w miejscowości Drzewiczka, pow. grójecki – oznaczony na mapie nr 2,
  • rejon trasy K-2 , lokalne podtopienia w miejscowości Teresin pow. Sochaczewski – oznaczony na mapie nr 3.
  • nieprzejezdna jest droga nr 575 od Płocka do Iłowa. Ze względu na przerwanie wału na Wiśle droga została zamknięta w celu umożliwienia bezproblemowego ruchu służb ratowniczych - oznaczona na mapie nr 4.

Policyjna infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu uruchomiła specjalny numer telefonu, pod którym mieszkańcy Mazowsza mogą uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie powiatów podległych KWP zs. w Radomiu: 048 345 24 50

Utrudnienia w piątek, 20 maja

Radom, ul. Banacha - objazd w kierunku Skaryszew, Gębarzew;
Powiat zwoleński - Przyłęk, Lucimia - drogi 34 i 574 - objazd do Lucimia drogą nr 568 - Janowice, Brześce, Lucimia.

Apel o ewakuację - Płock, 23.05.2010

Płoccy policjanci informują, że zalane przez powódź mogą zostać miejscowości od Świniar po Dobrzyków. Mundurowi przewidują, że woda może być bardzo wysoka i sięgać nawet pod dachy domostw.

Apel dotyczy głównie ludności mieszkającej między Wisłą a droga wojewódzką 575. - Przewidujemy, że w tych miejscach rzeka wyleje bardzo wysoko - mówi naczelnik sztabu płockiej komendy podinsp Bogdan Rybarczyk. - Na miejscu są policjanci i będą do pełnej dyspozycji mieszkańców. Pomogą w ewakuacji ludności i zwierząt.

Policja apeluje, by ludność skorzystała z możliwości ewakuacji, póki woda nie wdarła się do ich domostw. Wystarczy powiedzieć policjantowi: Chcę być ewakuowany! Funkcjonariusze pomogą każdej takiej osobie w dotarciu do bezpiecznego miejsca.

(źródło: KMP Płock)

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone rozporządzeniem przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego dla powiatów (i miast na prawach powiatu): płońskiego, sochaczewskiego, płockiego oraz miasta Płock.

Jak przygotować się do ewakuacji

Należy wspólnie ustalić i zapisać, jakie rzeczy są ważne na tyle, że trzeba koniecznie mieć je ze sobą w czasie ewakuacji i pobytu poza domem. Do podstawowych należą:

  • dowody tożsamości (również akty urodzenia), kosztowności, pieniądze i papiery wartościowe, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentacja działalności gospodarczej polisy ubezpieczeniowe,
  • apteczka zawierająca podstawowe leki - należy pamiętać o indywidualnych, stałych potrzebach farmakologicznych osób starszych i chorych,
  • koce lub śpiwory,
  • nieprzemakalne obuwie, ciepła odzież, zapasowa bielizna oraz kurtki przeciwdeszczowe,
  • radio na baterie, latarka i zapas żywności (w tym napojów) choćby na trzy dni.

Dorośli nie lubią rozstawać się z pamiątkami rodzinnymi, a małe dzieci z ulubionymi zabawkami i domowymi zwierzakami. Niech to wszystko będzie z nami podczas przymusowego pobytu w obcym miejscu, nasze samopoczucie będzie wówczas zdecydowanie lepsze.

Zabezpieczenia wyposażenia oraz instalacji

Straty w domach można zmniejszyć wynosząc na wyższe kondygnacje domu ruchome elementy jego wyposażenia: lodówkę, pralkę, kuchnię gazową, sprzęt elektroniczny, meble itp. Podobnie postępujemy ze środkami chemicznymi - herbicydami do ochrony roślin, rozpuszczalnikami i farbami. Obowiązkowo wyłączamy prąd, gaz, wodę oraz zamykamy hermetycznie, jeśli to możliwe, instalację odprowadzającą ścieki.

Podział obowiązków

W rodzinnym planie powodziowym ważne jest, by każdy wiedział, co ma z sobą podczas ewakuacji zabrać. Nawet kilkuletnie pociechy powinny znać numery telefonów policji i centrum kryzysowego, aby mogły tam zadzwonić w razie niebezpieczeństwa. Należy też zaznajomić je ze sposobem opuszczania domu oraz zagrożonego terenu i pokazać drogi dotarcia do „miejsca kontaktowego". Dzieci muszą wiedzieć, że pod żadnym pozorem nie wolno im zbliżać się do wezbranej wody, a także próbować przez nią przechodzić, choćby wyglądała na płytką.

(KWP w Radomiu / mg)

Powrót na górę strony