Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich pod Gnieznem

Data publikacji 27.05.2010

Policjanci z Gniezna zlikwidowali plantację konopi indyjskich. Na powierzchni 400 m2, w podziemiach budynku zakładu produkcyjnego, przestępcy zorganizowali zautomatyzowaną, skomputeryzowaną uprawę konopi. Zabezpieczono 6 400 roślin i susz. Zatrzymano również 3 mężczyzn, którzy już wcześniej notowani byli za przestępstwa narkotykowe. Szacowana wartość zabezpieczonej marihuany oraz urządzeń do jej uprawy to około 5 mln zł.

Wczoraj kryminalni z Gniezna zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich. Proceder był prowadzony w podziemiach hali produkcyjnej w małej miejscowości w pobliżu Gniezna. W budynku profesjonalnie przystosowanym do uprawy na powierzchni 400 m2 zabezpieczono 6 400 krzaków tej rośliny w różnej fazie wzrostu, od sadzonek do 1,5 metrowych krzaków. Zabezpieczono także sprzęt zapewniający profesjonalną uprawę tych roślin, 10 kg wytworzonego już suszu roślinnego oraz około pół tony pół tony zielonej masy konopi.

Zatrzymano trzech mieszkańców Poznania, którzy związani byli z tym przestępczym procederem. Wszyscy wcześniej byli notowani za przestępstwa narkotykowe. Budynek, zdaniem policjantów, powstał specjalnie z myślą o założeniu plantacji. W środku znajdowały się specjalne zapadnie i maskownice, przez które prowadziły kanały do podziemi, a następnie do hal z uprawą roślin. Sadzonki uprawiane były za pomocą specjalistycznych urządzeń, które sterowały wilgotnością, nawadnianiem, naświetlaniem i wentylacją roślin. Cały obszar był monitorowany przez system kilku kamer. Przykrywką do tego procederu był prowadzony przez właściciela zakład produkcyjny. Była to całkowicie fikcyjna działalność, o czym świadczyły zmagazynowane na paletach atrapy obudów do akumulatorów. W budynku w jednym z pomieszczeń stały atrapy szaf energetycznych. Wygląd hali miał świadczyć, o tym że jest tam prowadzona działalność produkcyjna akumulatorów. W podłodze tego pomieszczenia, pod jednym ze stołów, policjanci odkryli tajemne wejście do pomieszczeń w piwnicy, w których odkryto plantację konopi.

Zatrzymani za produkcję znacznych ilości narkotyków mogą trafić do więzienia na czas nie krótszy niż 3 lata. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Jest to już druga zlikwidowana w ostatnim czasie tak duża plantacja konopi indyjskiej na terenie Wielkopolski. Pod koniec marca tego roku pod Poznaniem kryminalni z KWP w Poznaniu zlikwidowali plantację z 10 tys. roślin konopi. Zabezpieczyli wówczas 40 kg marihuany i zatrzymali 9 podejrzanych. Była to największa w Polsce wytwórnia marihuany.

(KWP w Poznaniu / js)

Powrót na górę strony