Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali na aukcjach internetowych

Data publikacji 31.05.2010

Decyzja sądu tymczasowo do aresztu trafili mężczyźni, którzy dopuszczali się oszustw za pośrednictwem Internetu. Sprawcy oszukiwali na aukcjach internetowych oferując do sprzedaży samochody, których nie posiadali, pobierając zaliczki od zainteresowanych zakupem. Szacuje się, że do tej pory mogli oni oszukać nawet kilkadziesiąt osób w całym kraju.

Prowadzący postępowanie policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą, wspólnie z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie, przez długi czas śledzili aukcje, dzięki czemu mogli poznać, nie tylko metody działania sprawców, ale również ustalić pokrzywdzonych, którzy padli ofiarami oszustów wpłacając zaliczki na zakup nowych aut. Wartość strat oszacowano wstępnie na 100 tys.zł. Część z tych pieniędzy odzyskano.

W Świebodzine sprawcy zalegalizowali firmy, a dane ich właścicieli podawane były na aukcjach. To z ich nazwiskami i numerami identyfikacji podatkowej REGON przesyłane były umowy przedwstępne do potencjalnych klientów. Pieniądze w formie zaliczek wpływały na konta bankowe, z których inni oszuści – organizatorzy procederu, na bieżąco je wybierali.

Sprawcy działali na tyle wiarygodnie, że zaliczki na zakup aut pobierali dopiero po przesłaniu swoich danych do potencjalnego klienta, przez co ludzie stawali się bardziej ufni i bez problemu przelewali na konta oszustów pieniądze, mimo że nie widzieli aut, które kupują.

W początkowej fazie postępowania policjanci zatrzymali dwie osoby, które stworzyły fikcyjne firmy. Obie te osoby zostały tymczasowo aresztowane. Po kilku tygodniach śledztwa policjanci dotarli do kolejnych dwóch osób, które kierowały przestępczym procederem. Decyzją sądu one również trafiły do aresztu. Podczas przesłuchań podejrzani usłyszeli w sumie 46 zarzutów.

Zatrzymani to mieszkańcy województwa lubuskiego i ościennych. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 40 lat. Dwóch z nich poszukiwanych było listami gończymi, czeka ich również odbycie wcześniej już zasądzonych kar więzienia za podobne przestępstwa.

Podczas prowadzonych przeszukań śledczy zabezpieczyli przedmioty, które służyły przestępcom w prowadzeniu nielegalnego interesu, były to m.in. laptopy, telefony komórkowe, drukarki, karty bankomatowe wystawione przez banki. Policjanci przeprowadzili również procedury, które doprowadziły do zlikwidowania strony, na których oszuści oferowali sprzedaż fikcyjnych aut.

(KWP w Gorzowie / mw)
 

Powrót na górę strony