Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia polskich antyterrorystów w ramach Grupy ATLAS

Data publikacji 02.06.2010

Przez ostatni tydzień maja policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP gościli we Francji na zaproszenie Jednostki Specjalnej GIGN. Uczestniczyli w ćwiczeniach związanych z uwalnianiem zakładników z samolotów pasażerskich.

W dniach 23-30 maja na terenie lotniska we Francji odbywało się szkolenie w ramach Grupy ATLAS, zorganizowane przez Jednostkę Specjalną GIGN. Celem zajęć było zunifikowanie procedur i metod uwalniania zakładników przetrzymywanych na pokładach uprowadzonych samolotów. Było to pierwsze zakrojone na tak szeroką skalę ćwiczenie polskich antyterrorystów.

Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję poznać i użyć podczas treningu sprzęt niezbędny do podejmowania interwencji w samolotach, w tym z pojazdy z platformami typu HARAS, MARS oraz specjalistyczne drabiny szturmowe będące na wyposażeniu wybranych pododdziałów antyterrorystycznych. Treningi były prowadzone na największych i najpowszechniej eksploatowanych samolotach pasażerskich, takich jak Boeing 747, Boeing 777, Airbus A320, Airbus A 340. Można było także zapoznać się z największym aktualnie eksploatowanym typem samolotu pasażerskiego - Airbusem A380.

Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone głównie z myślą o szybkim i sprawnym współdziałaniu poszczególnych komponentów zespołów ratowniczych w przypadku wystąpienia rzeczywistego zagrożenia. Zgodnie z dokumentem unijnym (Decyzja Rady Europy 2008/617/WSiSW) w przypadku dużej operacji związanej z uwolnieniem pasażerów statku powietrznego istnieje możliwość wykorzystania na terytoriach poszczególnych państw antyterrorystów i sprzętu będącego na wyposażeniu innych jednostek w ramach Grupy ATLAS. To właśnie dlatego tego rodzaju ćwiczenia są niezbędnym elementem wyszkolenia policjantów Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

(rh /js)

Czytaj również o  ćwiczeniach specjalnych jednostek policyjnych skupionych w grupie ATLAS, które odbyły się w Polsce >>

Zobacz galerię zdjęć: Elitarni >>

Film Ćwiczenia polskich antyterrorystów w ramach Grupy ATLAS

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ćwiczenia polskich antyterrorystów w ramach Grupy ATLAS (format flv - rozmiar 3.15 MB)

Powrót na górę strony