Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za pranie brudnych pieniędzy

Data publikacji 31.01.2007

Policjanci z toruńskiego wydziału CBŚ zatrzymali członka zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem brudnych pieniędzy. 33-letniego mężczyzna będąc właścicielem firmy złomiarskiej wystawiał fikcyjne faktury VAT. Z zabezpieczonych w śledztwie dokumentów wynika, że „wyprał” on, przepuszczając przez swoje rachunki bankowe, co najmniej 3,5 mln zł.

Policjanci wspólnie z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Toruniu i przy współpracy z Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów od sześciu miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się „praniem brudnych pieniędzy”. Przestępcy wchodzący w jej skład pod przykrywką kilku legalnie działających firm prali pieniądze pochodzące z nielegalnego handlu złomem i metalami kolorowymi wystawiając fikcyjne faktury VAT na kupno i sprzedaż złomu. 

30 stycznia policjanci wspólnie z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej z Bydgoszczy dokonali pierwszych przeszukań u osób podejrzewanych o udział w tym procederze. 

Działania podjęto jednocześnie w kilku firmach w Inowrocławiu i w województwach pomorskim i wielkopolskim zabezpieczając dokumenty handlowo-finansowe i faktury VAT na kwotę przekraczająca 50 mln zł. 

W Inowrocławiu zatrzymano 33-letniego mężczyznę, który będąc właścicielem jednej z firm wystawiał takie fikcyjne faktury VAT. Z zabezpieczonych w śledztwie dokumentów wynika, że wyprał on, przepuszczając przez swoje rachunki bankowe, co najmniej 3.498.000 zł. Biorący udział w działaniach urzędnicy skarbowi, ochraniani przez grupę realizacyjną Ministerstwa Finansów, od razu wszczęli kontrolą, która ma ujawnić i oszacować uszczuplenia jakich dopuścił się na szkodę Skarbu Państwa w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego.

Prowadzący śledztwo policjanci i nadzorujący je prokurator będą wnioskować do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Wtorkowe działania to zdaniem policjantów początek rozbijania grupy przestępczej „piorącej brudne pieniądze” w kujawsko-pomorskim. Kwestią czasu są kolejne zatrzymania.

Za pranie brudnych pieniędzy grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 – art. 299 par.1 Kodeksu Karnego.
Powrót na górę strony