Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bomby, które nie będą już zagrażały

Data publikacji 10.06.2010

Kilkadziesiąt niebezpiecznych urządzeń wybuchowych pochodzenia wojskowego z okresów II Wojny Światowej odnaleźli i zneutralizowali Wielkopolscy policyjni pirotechnicy wspólnie z wojskowymi saperami z Inowrocławia. Rok rocznie, głównie w lasach, podczas prób manipulacji ze znalezionymi przypadkowo urządzeniami wybuchowymi, dochodzi do wypadków śmiertelnych. Policjanci apelują o rozwagę i szczególną ostrożność.

Wielkopolska Policja dbając o bezpieczeństwo ludzi, w okresie letnim regularnie kontroluje kompleksy leśne pod kątem odnalezienia i oczyszczenia ich z urządzeń wybuchowych pochodzących z okresu II Wojny Światowej . Tym razem policyjni pirotechnicy sprawdzali lasy w okolicach gminy Opatówek.

W rejonie tym, ze względu na dużą ilość przypadków odnajdywania przez osoby postronne niebezpiecznych - wybuchowych znalezisk, przeprowadzono specjalistyczne działania połączone z doskonaleniem zawodowym wyspecjalizowanych w tym zakresie funkcjonariuszy Policji oraz żołnierzy.

Do wykonania tego zadania wyznaczono wyszkolonych funkcjonariuszy Policji z grup rozpoznania minersko - pirotechnicznego z Kalisza, Ostrowa Wlkp i Pleszewa, którzy pod czujnym okiem specjalistów - Minerów - Pirotechników z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Poznaniu - sprawdzali czy na określonym terenie nie ma zagrażających życiu urządzeń, identyfikowali ujawnione przedmioty i oceniali ich stan techniczny. Obecni na miejscu wojskowi saperzy z Inowrocławia zabezpieczyli znaleziska, a następnie przetransportowali je na poligon wojskowy w celu ich zniszczenia.

Przedsięwzięcie tego typu ze względu za podwyższone zagrożenie bezpieczeństwa dla funkcjonariuszy wykonujących te zadanie, koordynowane było przez naczelnika prewencji KMP w Kaliszu i koordynatora działań minersko -pirotechnicznych KWP w Poznaniu. Do zabezpieczenia działań wykorzystano również służby ratownicze, medyczne, straż pożarną i przedstawicieli władz samorządowych gm. Opatówek.

Dzięki tego typom działaniom, kolejne tereny leśne zostały oczyszczone z urządzeń wybuchowych, by nie zagrażały one życiu osób, które wybiorą się na łono natury.

Co roku podczas prób manipulacji z różnego typu urządzeniami wybuchowymi, które zostają przypadkowo znalezione w lesie, dochodzi do śmiertelnych wypadków, dlatego też policjanci apelują o rozwagę i szczególną ostrożność. W przypadku natrafienia na tego typu przedmioty, nie wolno w żadnym wypadku ich dotykać, miejsce znalezienia oznaczyć lub zapamiętać, a następnie niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji.
 

(KWP w Poznaniu, mw)

Film Bomby, które nie będą już zagrażały

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Bomby, które nie będą już zagrażały (format flv - rozmiar 3.77 MB)

Powrót na górę strony