Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w walce ze skutkami powodzi - podsumowanie maja

Data publikacji 12.06.2010

Ponad siedem tysięcy policjantów pełniących służbę na terenach zagrożonych i objętych powodzią, czternaście policyjnych śmigłowców przygotowanych do akcji, niemal dwieście łodzi, które można wykorzystać do celów patrolowo-ewakuacyjnych, specjalistyczny sprzęt transportowy i łączności – oto środki, które wykorzystywała Policja, aby pomóc osobom zagrożonym powodzią.

W związku z sytuacją powodziową w rejonach zagrożonych pełniło służbę ponad siedem tysięcy policjantów odpowiedzialnych za zabezpieczenie prewencyjne. Do ich głównych zadań należało umożliwianie swobodnego dojazdu i wyjazdu ekipom i jednostkom ratowniczym, organizowanie objazdów rejonów zagrożonych i informowanie o objazdach, ochrona porządku w miejscach pracy ekip ratowniczych oraz zabezpieczanie miejsc mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Funkcjonariusze dbali, aby były przestrzegane  polecenia kierujących działaniami ratowniczymi, pilotowali pojazdy służb ratowniczych, kierowali ruchem na drogach. Pomagali też ewakuować osoby poszkodowane z zagrożonych rejonów oraz chronili przed szabrownikami pozostawione mienie.

Okres powodzi to sprawdzian przede wszystkim dla specjalistycznych jednostek Policji. Funkcjonariusze z komisariatów mających na swym wyposażeniu sprzęt pływający uczestniczyli w patrolowaniu miejsc szczególnie zagrożonych oraz brali udział w akcjach ewakuacyjnych. Szczególnie przydatne w tego typu działaniach okazały się jednostki płaskodenne, mogące operować na akwenach o małej głębokości.

Lotnictwo policyjne przeznaczyło do bezpośrednich działań 14 śmigłowców, w tym dwa Mi 8, które najczęściej były wykorzystywane do akcji ewakuacyjnych. W krytycznych sytuacjach policyjni lotnicy, współdziałając z ratownikami ze straży pożarnej, podejmowali potrzebujących pomocy z miejsc, do których dostęp innymi środkami transportu był utrudniony lub niemożliwy.Tego typu działania były szczególnie trudne, ponieważ wiele poszkodowanych osób, mimo zagrożenia życia, nie chciało się zgodzić na ewakuację.

W ciągu dwóch tygodni maja piloci ewakuowali 74 osoby z terenów powodziowych. Wszystkie zostały przetransportowane w bezpieczne miejsce, gdzie została im udzielona niezbędna pomoc. W sumie policyjne statki powietrzne znajdowały się w powietrzu przez ponad 200 godzin, wykonując loty patrolowe, rozpoznawcze i ewakuacyjno-ratownicze. Podczas jednego z lotów załoga Bella 206 wkroczyła do akcji pościgowej w związku z napadem na konwój i zlokalizowała 2 poszukiwane pojazdy.

Warto też odnotować fakt, że 21 maja 2010 r. powołano w bazie Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP – Centrum Koordynacji Lotów Statków Powietrznych, kierowanych do działań w związku z powodzią. To właśnie policyjni eksperci, którzy mają największe doświadczenie, koordynowali loty śmigłowców i decydowali, gdzie wysyłać kolejne maszyny. Do dyspozycji mieli 43 statki powietrzne - 14 śmigłowców Lotnictwa Policji,  4 śmigłowce Straży Granicznej,  21 śmigłowców Dowództwa Sił Lądowych i  4 śmigłowce Sił Powietrznych MON.

rh / mg

 

Podziękowania od Bronisława Komorowskiego, Marszałka Sejmu RP wykonującego obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dla Policjantów zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową.

Film Policjanci w walce ze skutkami powodzi

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci w walce ze skutkami powodzi (format flv - rozmiar 9 MB)

Powrót na górę strony