Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali bary i lokale rozrywkowe

Data publikacji 17.06.2010

Czteroosobową grupę włamywaczy odpowiedzialną za ponad sto przestępstw rozbili halembscy policjanci. Podejrzani przez dwa lata działali na terenie dwóch województw, okradając głównie bary i lokale rozrywkowe. Teraz mogą trafić za kratki na 10 lat.

Członkowie złodziejskiej szajki mają od 19 do 35 lat i pochodzą ze śląskiej aglomeracji. Popełniali przestępstwa nie tylko w tym regionie ale również w województwie opolskim, w okolicach Kędzierzyna Koźla. Swoją działalność przestępczą rozpoczęli zimą 2008 roku i kontynuowali praktycznie aż do chwili zatrzymania.

W tym czasie dopuścili się ponad stu włamań i kradzieży. Na celowniku mieli głównie bary i lokale rozrywkowe. Ich łupem padały najczęściej pieniądze z automatów do gier, sprzęt RTV i AGD.
Ponad półroczna praca kryminalnych z Halemby dała w końcu efekty. Podejrzani o włamania mężczyźni zostali ustaleni i zatrzymani, a postępowania wcześniej umorzone z powodu niewykrycia sprawców, podjęto i zakończono.

Materiał dowodowy zgromadzony przez funkcjonariuszy pozwolił na przedstawienie Stanisławowi R. - szefowi rozbitej grupy, aż 122 zarzutów. Pozostała trójka: Ryszard T., Bartosz C. i Krzysztof P. uczestniczyli we wszystkich tych czynach w różnych konfiguracjach ( skład zmieniał się i nie w każdym włamaniu uczestniczyła cała czwórka).

Wszyscy podejrzani decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Cała czwórka przyznała się do popełnienia zarzucanych czynów i wyraziła chęć dobrowolnego poddania karze. Szefowi grupy grozi najsurowsza kara nawet piętnastu lat więzienia. Wysoki wymiar kary wynika z tego, że Stanisław R., karany już wcześniej za podobne przestępstwa, będzie sądzony jako recydywista. Jego kompani mogą trafić za kratki nawet na 10 lat.

Policjanci z Halemby odzyskali też część skradzionych łupów o wartości czterech tysięcy złotych, które to przedmioty zostały już zwrócone ich właścicielom.

Kryminalni sprawdzają, czy rozbita grupa nie brała udziału w innych niewyjaśnionych tego typu przestępstwach na przestrzeni ostatnich lat.

(KWP w Katowicach, mw)

Powrót na górę strony