Wpadli pośrednicy - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli pośrednicy

Data publikacji 18.06.2010

Od kursantów przyjmowali pieniądze rzędu 1-2 tys. złotych. W zamian za otrzymaną gotówkę obiecywali pomoc w zdaniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Sprawa wyszła na jaw i policjanci z wydziału dw. z korupcją KSP zatrzymali pośredników: 75-letniego Kazimierza P. i 45-letniego Jerzego M. W śledztwie prowadzonym przez siedlecką prokuraturę okręgową w sprawie korupcji przy egzaminach na prawo jazdy od stycznia tego roku przedstawiono ponad 20 osobom około 80 zarzutów. Sprawa jest rozwojowa. Śledczy planują kolejne zatrzymania.

Od wielu miesięcy śledztwo w sprawie korupcji przy egzaminach na prawo jazdy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Na początku prowadzonego postępowania czynności w sprawie wykonywali policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu, później przy sprawie zaczęli pracować stołeczni policjanci z wydziału dw. z korupcją. Dotychczas zatrzymano już kilkadziesiąt podejrzewanych osób.

Tym razem policjanci z wydziału dw. z korupcją KSP zatrzymali 75-letniego Kazimierza P. i 45-letniego Jerzego M. Obaj pośrednicy powoływali się na wpływy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie. W zamian za łapówki rzędu 1-2 tys. złotych obiecywali pomoc w ułatwieniu pozytywnego zdania egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Starszemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty korupcyjne, za czyny których dopuścił się w 2007 i 2008 r.. Udowodniono mu przyjęcie 5 łapówek. Młodszy z kolei usłyszał zarzuty za przyjęcie 8 razy korzyści majątkowych w ostatnich dwóch latach.

Wobec obu mężczyzn prokurator okręgowy w Siedlcach zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego (wobec Kazimierza P. – 3 tys. złotych, a wobec Jerzego M. – 5 tys. złotych. Sprawa jest rozwojowa. Śledczy planują kolejne zatrzymania.

Tylko od stycznia tego roku przedstawiono w śledztwie około 80 zarzutów ponad 20 osobom podejrzewanym o przestępstwa korupcyjne. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci tymczasowe aresztowania, dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego.

Przypominamy, nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta lub wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział – art. 229 § 6 kodeksu karnego.

(KSP, mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja