Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Karabiny z czasów wojennych wzbogaciły Muzeum Wojska Polskiego

Data publikacji 23.06.2010

Od wczoraj Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie powiększyło swoje zbiory o 7 sztuk broni palnej i amunicji z okresu I i II Wojny Światowej. Karabiny produkcji niemieckiej, angielskiej, francuskiej i austro-węgierskiej przekazali do muzeum policjanci z Milanówka. Zabytkowa broń i amunicja została znaleziona podczas przeszukania domu 29-latka. Sąd przychylił się do policyjnego wniosku o odebraniu posiadanych bez zezwolenia przedmiotów Stanisławowi K. i przekazaniu ich instytucji, która zabezpieczy ich historyczną wartość.

Cała sprawa miała swój początek w październiku 2007 r. Wtedy to policjanci z Milanówka otrzymali informację, że jeden z mieszkańców ich miasta może posiadać w domu nielegalną broń palną. Natychmiast pod wskazanym adresem pojawili się funkcjonariusze. Po przeszukaniu domu wówczas 29-letniego Stanisława K. rzeczywiście odnaleziono 6 karabinów i 1 karabinek różnej produkcji oraz 50 sztuk nabojów do tej broni. Mężczyzna wyjaśniał policjantom, że jest kolekcjonerem broni palnej. Przyznał się też, że nie ma na ich posiadanie wymaganych zezwoleń.

Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone, a przeciwko ich właścicielowi skierowano sprawę do sądu. Równocześnie ze zbieraniem informacji na temat kolekcjonera, milanowscy policjanci ustalali, czy znalezione u niego egzemplarze broni mają wartość historyczną. Po potwierdzeniu tego faktu, funkcjonariusze przygotowali wniosek do sądu o przekazanie karabinów do Muzeum Wojska Polskiego. Gdy tylko postanowienie umożliwiające taką czynność dotarło do milanowskiego komisariatu, policjanci zajęli się jej organizacją.

Podczas wczorajszej uroczystości Komendant Komisariatu Policji w Milanówku - podkom. Jacek Kot przekazał Dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – prof. dr hab. Januszowi Cisek, 7 karabinów z okresu I i II Wojny Światowej i 50 sztuk nabojów. W uroczystości brał również udział Główny Specjalista Działu Głównego Inwentaryzatora Muzeum - mgr Zdzisław Zajdler, który nadzorował całe przedsięwzięcie. Nowe eksponaty po konserwacji wzbogacą historyczne gabloty i zostaną udostępnione odwiedzającym.

(KSP, mw)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja