Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ojciec i syn odpowiedzą za zabójstwo

Data publikacji 24.06.2010

To była zaplanowana zbrodnia. Wywołany pożar domu miał zniszczyć ślady wskazujące na zabójstwo 84-latka na tle rabunkowym. Tymczasem kryminalni z Lubartowa i KWP w Lublinie dotarli do prawdy. Jeden ze sprawców zabójstwa, 52-letni mieszkaniec Kocka, został już aresztowany. Policjanci zatrzymali także jego syna – 22-letniego Pawła B. Młodzieniec przyznał się do winy, opisując dokładnie przebieg zdarzenia. Sprawcom grozi dożywocie.

Do darzenia doszło 19 lutego b.r. Około godz. 15.00 mieszkaniec Kocka powiadomił służby ratownicze o pożarze jednorodzinnego domu przy ul. J. Krasickiego. Płonął budynek mieszkalny należący do sąsiada. Podczas akcji gaśniczej w spalonym domu strażacy ujawnili leżące na łóżku częściowo zwęglone zwłoki. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia ustalili, że to zwłoki właściciela posesji – 84-letniego mężczyzny. W wyniku pożaru mieszkanie uległo doszczętnemu spaleniu.

Wstępne ustalenia sugerowały, że śmierć 84-latka nastąpiła w wyniku pożaru. Przeprowadzona sekcja zwłok i jej wyniki jednak temu przeczyły. Biegli z zakresu medycyny sądowej orzekli, że przyczyną zgonu mężczyzny było uduszenie. Badania ujawniły również ślady stłuczenia na plecach denata. Wyniki sekcji zmieniły obrót całej sprawy. Nie wykluczono także, że dom został podpalony. Ze względu na doszczętne spalenie pomieszczeń i brak cennych śladów pozostawionych na miejscu zbrodni, sprawa wydała się szczególnie trudna do rozwiązania.

Śledztwo w sprawie zabójstwa 84-latka wszczęła Prokuratura Rejonowa w Lubartowie. Lubelski Komendant Wojewódzki Policji powołał specjalną grupę operacyjno-procesową w celu ustalenia i zatrzymania sprawców zabójstwa, w skład której weszli kryminalni z lubartowskiej komendy oraz funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie.

Śledczy intensywnie pracowali nad ustaleniem osób mających związek ze zbrodnią. Przez prawie cztery miesiące poszukiwali śladów i świadków, którzy mogliby naprowadzić na konkretny trop. Pod koniec maja śledztwo nabrało tempa. Operacyjne ustalenia miejscowych kryminalnych i kolegów z komendy wojewódzkiej pozwoliły na wytypowanie jednego ze sprawców. Ich wspólne ustalenia wskazały na 52-letniego Waldemara B.- mieszkańca Kocka. Mężczyzna został zatrzymany 30 maja.

1 czerwca usłyszał zarzut zabójstwa. Podejrzany nie przyznał się do winy. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

To nie był jednak koniec śledztwa. Dalsze zebrane materiały jako sprawcę zabójstwa wskazały także syna 52-latka –22 letniego Pawła B. Młody mężczyzna został zatrzymany. Trafił do policyjnego aresztu.

Śledczy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lubartowie dotarli do ustaleń, z których wynika, że motywem działania był cel rabunkowy. Młodemu mężczyźnie pilnie potrzebne były pieniądze na wakacyjne wyjazdy. Kiedy jednak okazało się, że starania o pieniądze nie dały rezultatu, pomyślał o 84-latku. Widział, że ten posiada w domu oszczędności.

Paweł B. usłyszał w prokuraturze zarzut zabójstwa 84-latka. Przyznał się do winy. Podczas przeprowadzonej wizji lokalnej dokładnie opisał śledczym przebieg zabójstwa.

Dzisiaj rano mężczyzna został doprowadzony do sądu, który zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie, mw)

Film Ojciec i syn odpowiedzą za zabójstwo


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ojciec i syn odpowiedzą za zabójstwo (format flv - rozmiar 4.79 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja