Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wiadukt 2010 - ćwiczenia doskonalące postępowanie służb w sytuacji kryzysowej

Data publikacji 24.06.2010

23 czerwca 2010 roku przy wiadukcie kolejowym w Bolesławcu odbyły się ćwiczenia służb w zakresie postępowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie postępowania służb ratowniczych w sytuacji wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa na ważnym strategicznie obiekcie, jakim jest wiadukt. Sprawdzenie realności przyjętych procedur działania na tę okoliczność, przygotowanie służb ratowniczych do działania na wypadek takiego zdarzenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, sprawdzenia systemów łączności oraz udoskonalenie współdziałania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego ze służbami ratowniczymi i inspekcjami podczas działań i usuwania skutków zdarzenia. Scenariusz ćwiczeń zakładał opanowanie mostu kolejowego przez grupę dywersyjną (terrorystów) i podłożenie w tym miejscu ładunku wybuchowego do zdetonowania.

W akcji ratowniczej wzięło udział 15 policjantów, funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei, żołnierze, Żandarmeria Wojskowa, pirotechnicy wojskowi, strażacy, Straż Miejska, służby ratownictwa medycznego. Bolesławieccy policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz drogę ewakuacyjną dla rannych. Grupa dochodzeniowo śledcza z KPP Bolesławiec wykonała oględziny na miejscu zdarzenia. Działania były widowiskowe i przyciągnęły uwagę wielu mieszkańców miasta.

Akcję obserwowali m.in. Komendant Powiatowy Policji w Bolesławcu insp. Grzegorz Chirowski, starosta Cezary Przybylski, Komendant Straży Pożarnej, Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei z Wrocławia , przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Rzędu Wojewódzkiego oraz Komendant Straży Miejskiej w Bolesławcu.

Służby zadziałały sprawnie w sytuacji kryzysowej, a wszyscy obecni w podsumowaniu działań wyrazili chęć i potrzebę uczestnictwa w kolejnych tego typu ćwiczeniach, by w obliczu realnego zagrożenia wspólne działania były równie szybkie i skuteczne.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony