Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akty oskarżenia w sprawie handlarzy narkotyków z Leszna

Data publikacji 29.06.2010

17 podejrzanych, kilkadziesiąt zarzutów przemytu i handlu narkotykami, zabezpieczone prawie 10 kg marihuany - to bilans zakończonej sprawy Centralnego Biura Śledczego. W wyniku ponad półrocznego śledztwa została kompletnie rozbita zorganizowana grupa przestępcza działająca na południu Wielkopolski.

Policjanci z CBŚ, wspólnie z Prokuraturą Rejonową z Leszna, zakończyli śledztwo w sprawie gangu handlarzy narkotyków z Leszna. Niebawem do sądu trafi akt oskarżenia. W tej sprawie zarzuty usłyszało łącznie 17 osób, które będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt i handel narkotykami. Wśród zatrzymanych jest także Łukasz L. -uznawany za organizatora tej grupy przestępczej i kierowanie jej działalnością.

Członkowie grupy są odpowiedzialni również za podpalenie samochodów na parkingu w Śremie, w sierpniu 2009 r. Zamieszani są także w wyłudzenie od ubezpieczalni kilkudziesięciu tysięcy złotych za rzekomo skradziony samochód oraz próbę innego podobnego przestępstwa. W trakcie śledztwa stawiano im także zarzuty składania fałszywych zeznań.

Cała sprawa zaczęła się jesienią ubiegłego roku. Policjanci z CBŚ, wspierani przez antyterrorystów z Poznania i policjantów z Gorzowa Wielkopolskiego, na przejściu granicznym z Niemcami zatrzymali dwóch kurierów narkotykowych, którzy przemycali środki odurzające. W dwóch samochodach marki Audi A3 znaleziono ukryte pod tylnymi zderzakami paczki z marihuaną - łącznie 7,5 kg.

W tym samym czasie, policjanci z CBŚ zatrzymali w Lesznie kolejne cztery osoby zamieszane w narkotykowy proceder. Podczas przeszukania mieszkań u jednego z podejrzanych zabezpieczono prawie pół kilograma amfetaminy i kilkaset gramów marihuany.

Sprawą leszczyńskich przemytników i handlarzy narkotykowych oficerowie CBŚ zajmowali się od dłuższego czasu. Zbierali informacje o tym, że w Lesznie i okolicach istnieje zorganizowana grupa zajmująca się narkotykowym procederem na dużą skalę. Okazało się, że wytypowani przez policjantów członkowie tej grupy byli już wcześniej notowani za różne przestępstwa kryminalne, a niektórzy także za narkotykowe.

Podczas akcji zorganizowanej przez CBŚ na granicy polsko niemieckiej wpadł Łukasz L, przywódca narkotykowego gangu i jego brat. Podczas kolejnych realizacji zatrzymywano systematycznie pozostałych członków założonej przez Łukasza L. grupy przestępczej. Zarzuca się, że podejrzani wprowadzili do obrotu handlowego co najmniej 84 kg marihuany.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel i przemyt narkotyków grozi kara do 15 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu, mw)

Film Akty oskarżenia w sprawie handlarzy narkotyków z Leszna

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Akty oskarżenia w sprawie handlarzy narkotyków z Leszna (format flv - rozmiar 4.92 MB)

Powrót na górę strony